Osiguranje snabdevanja fosilnim gorivima za Severnu Makedoniju iz Grčke, kao i nastavak saradnje u oblasti energetike dogovoreno je na bilateralnom susretu u Atini, na kom su se sastali premijeri dve zemlje.
Premijer Kiriakos Micotakis primio je u Atini premijera Severne Makedonije Dimitra Kovačevskog na bilateralnom sastanku povodom energetske krize koja trenutno pogađa Evropu.
Kovačevski je potvrdio da će se snabdevanje lignitom i mrkim ugljem koji poslednjih godina dolaze iz rudnika u Grčkoj, nesmetano nastaviti i tokom narednog perioda.
Lideri dve zemlje su razgovarali o saradnji u energetskom sektoru na više nivoa, posebno o pitanjima infrastrukture, kao i o potrebi diversifikacije izvora energije i jačanju interkonekcije, preneo je Euraktiv.
Zajednička ulaganja dve zemlje
Kovačevski je saopštio da je razgovarao sa grčkim kolegom o ulaganjima u energetski sektor. Tema je bila izgradnja gasne interkonekcije u Evzoniju.
Premijer Severne Makedonije najavio je i veliku investiciju grčke kompanije Mytilineos u gasno postrojenje kapaciteta 200 megavata, koje će biti izgrađeno u Skoplju.
Dva premijera su razgovarali i o koncesiji za izgradnju hidroelektrane Čebren, koju će naverovatnije dobiti grčka elektroprivreda PPC (Public Power Corp), čija je ponuda ocenjena kao prihvatljiva.
Projekat Čebren je javno-privatno partnerstvo sa državnom kompanijom Elektrani na Severna Makedonija (ESM), pa se očekuje i saradnja dve državne elektroprivrede na izgradnji hidroenergetskog postrojenja od 333 megavata u Severnoj Makedoniji.
Mitsotakis je napomenuo da Grčka može da doprinese energetskom snabdevanju Severne Makednonije zahvaljujući infrastrukturi koju razvija na energetskoj mapi, kao i zbog geografskog položaja.
Grčka je spremna da podrži Severnu Makedoniju u doba energetske krize, istakao je Mitsotakis, koji smatra da je u zajedničkom interesu da grčke kompanije investiraju u Severnu Makedoniju kako bi se se povezala infrastruktura na način koji će dovesti do povećanja energetskih veza dve susedne države.
Generalni direktor ESM-a Vasko Kovačevski je naveo da su premijeri dve zemlje u Atini razgovarali o isporuci milion tona uglja i 250 hiljada tona mazuta, prenosi portal Republika.mk.
Ugalj je prvenstveno namenjen za potrebe REK Bitola, a deo je namenjen za REK Oslomej, kao i deo količina mazuta. Veći deo mazuta ide u termoelktranu Negotino. Atina i Skoplje imaju takođe i važeći ugovor za kupovinu 144 hiljade tona mazuta, koji traje do oktobra.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.