Elektroprivreda Srbije planira da spaljuje otpad u Termoelektrani Nikola Tesla A nedaleko od Obrenovca. Kako bi procenila uticaj spaljivanja otpada na životnu sredinu kompanija je zatražila od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu.
Elektroprivreda Srbije (EPS) je prethodnih godina pokrenula izradu više studija i pilot-projekata kako bi analizirala korišćenje alternativnih goriva u termoelektranama na ugalj.
EPS je u julu 2022. godine raspisao tender za izradu investiciono-tehničke dokumentacije za ko-sagorevanja alternativnih goriva u termoelektranama (TE) Nikola Tesla A i Kostolac B. Kao vrsta goriva pomenut je SRF koji predstavlja solid recovered fuel ili gorivo koje je dobijeno sušenjem i seckanjem raznih vrsta čvrstog otpada. Pre samo mesec dana pokrenuta je procedura za ispitivanje mogućnosti korišćenja biomase u termoelektranama.
Sada je EPS podneo Zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu Projekta za izgradnju postrojenja za ko-sagorevanje alternativnog goriva u TE Nikola Tesla A (TENT A) na blokovima A3, A4 i A5. Zahtev je dostupan na sajtu Ministarstva.
Koncept postrojenja za spaljivanje otpada na blokovima TENT-a A razvila je firma Dornier Power and Heat
TENT je najveća termoelektrana EPS-a sa snagom od skoro 1.600 MW, a tri pomenuta bloka imaju kapacitet od oko 1.000 MW.
Projekat ko-sagorevanja alternativnih goriva u termoelektrani pokreće se radi povećanja efikasnosti kotlovskih postrojenja termoelektrane, modernizacije njihovog rada, te povećanja proizvodnje električne energije, navodi se u zahtevu.
Kao dopunsko gorivo koristiće se alternativno gorivo, za čiju proizvodnju na proizvodnim lokacijama dobavljača će se koristiti komunalni nereciklabilni otpad. Prednosti korišćenja alternativnog goriva je, kako se navodi, smanjivanje potrošnje lignita.
EPS navodi da je podloga za izradu projektne dokumentacije koncept postrojenja koji je za potrebe spaljivanja otpada na blokovima TENT A3, A4 i A5 razvila firma Dornier Power and Heat GmbH, prema znanjima iz ranije razvijenih projekata i podacima blokova termoelektrane TENT A.
Godišnje bi se trošilo 300.000 RDF goriva
Količina izabranog alternativnog goriva koja se dodaje u sistemu za ko-spaljivanje blokova iznosiće tri masena procenta koji daju pet odsto toplotne vrednosti u odnosu na ugalj, što je, kako se ističe u Zahtevu, u skladu sa uobičajenim postrojenjima na gorivo koja su u upotrebi u državama Evropske Unije.
Ovakvom primenom na godišnjem nivou EPS planira da potroši 300.000 tona alternativnog goriva. Kompanija je izabrala SRF za koji kaže da je u prednosti u odnosu na RDF gorivo (eng. refuse derived fuel).
Projekat ima i širi društveni značaj za postizanje ciljeva upravljanja otpadom u Srbiji jer se za prozvodnju SRF goriva koristi komunalni nereciklabilni otpad čime se postiže smanjivanje količine komunalnog otpada na način koji zadovoljava propise zaštite životne sredine, piše u Zahtevu.
EPS: Treba planirati prestanak korišćenja uglja u energetici
EPS ističe da se odbacivanjem otpada na deponije bespovratno gube dragocene materijalne i energetske vrednosti otpada. Takođe, ističe da sagorevanje lignita značajno doprinosi emisiji CO2, i zato ne treba uvećavati njegov udeo u godišnjoj proizvodnji, naprotiv, treba planirati smanjenje i prestanak korišćenja lignita za energetske potrebe.
Ekonomska korist korišćenja SRF-a, prema mišljenu EPS-a, je u smanjenju emisija i naknade za emisije CO2. Takođe se smanjuje količina otpada koji se mora zbrinjavati odlaganjem na deponije komunalnog otpada čija površina je ograničeni resurs i i emisije metana sa deponija komunalnog otpada, koji izaziva 20 puta veći efekat staklene bašte u odnosu na njegovo sagorevanje su-spaljivanjem.
Spaljivanje otpada – prilika ili ne
Spaljivanje otpada u termoelektranama je ideja koja je aktuelna u reguonu već nekoliko godina. Holding Slovenske elektrarne (HSE) je početkom 2021. posle protivljenja lokalnih vlasti i građana odustao od spaljivanja otpada u termoelektrani Šoštanj (TEŠ)
U septembru 2022. nevladine organizacije kritikovale su bosansko-hercegovačku Elektroprivredu BiH (EPBiH) da namerava da spaljuje otpad, ali je ona odgovorila da je reč o biomasi. Nešto kasnije, u maju 2023. Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) je najavila probno spaljivanje otpada, ali konkretniji koraci nisu preduzeti.
Dobijanje energije iz otpada je jedna od alternativa u okviru odgovornog upravljanja otpadom. U EU predstavlja uobičajenu praksu, pre svega kao način da se trajno zbrine otpad, a ne kao ideja da se u elektranama zameni ugalj.
U regionu je javnost podeljena. Najava ima dosta, pa bi tako Hrvatska prvo postrojenje za spaljivanje otpada, odnosno goriva od otpada, trebalo da dobije u u Šibensko-Kninskoj županiji. Prva spalionica otpada u regionu izgrađena je u Beogradu gde je u julu prošle godine zvanično počelo da radi postrojenje za proizvodnju električne i toplotne energije iz otpada.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.