Članovi i članice Evropskog saveta dodali su zelenu tranziciju među stavke prvobitne verzije zajedničke izjave nakon virtuelnog samita. Šefovi država i vlada zemalja članica kažu da se EU u oživljavanju privrede posle pandemije virusa korone mora držati putanje održivog razvoja.
Evropska unija mora da svoje mere pomoći i „investicije bez presedana“ potrebne za obnovu privrede uskladi sa zelenom tranzicijom i strategijom digitalizacije, naglasili su članovi Evropskog saveta posle samita koji su održali preko video-poziva. U zajedničkoj izjavi, vođe EU su zatražile od Evropskog parlamenta i Evropske komisije da zadrže principe održivog razvoja u fokusu napora da se sve vrati u normalu posle pandemije novog virusa korone.
Mapa puta i kreiranje akcionog plana treba da uključe „ambiciozniji i širi sistem kriznog menadžmenta“, rekli su šefovi i šefice država i vlada i dodali da svi moraju da izvuku pouku iz aktuelnih događaja.
Dalji potezi da budu inkluzivni
Predsednici i premijeri su nazvali širenje bolesti COVID-19 „izazovom bez presedana“ u Evropi i na globalnom nivou. Zato je potrebno hitno, odlučno i sveobuhvatno delovanje na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou, podvukli su.
Članovi Evropskog saveta su još i urgirali da se dalji potezi vuku „na inkluzivan način“ i naveli da mora da se izrade koordinisana izlazna strategija i sveobuhvatni plan oporavka.
Evropska komisija će ostati na svojoj putanji
Euraktiv je saznao da zelena tranzicija nije bila pomenuta u nacrtu zaključka. EU je ovako postupila nakon što su Češka i Poljska sugerisale da, usled napora da se privreda oporavi od udarca pandemije korone, inicijativa održivog razvoja iz Evropskog zelenog plana treba da bude sklonjena iz spiska prioriteta.
Evropska komisija je zatim ponovo istakla svoju posvećenost „političkim smernicama“ i dodala da je Evropski zeleni plan za predsednicu izvršnog tela EU Ursulu von der Leyen „strategija rasta“.
Skloniti zagađivače
SolarPower Europe je saopštio da radi na predlozima i da namerava da obezbedi podršku za ulaganja u fotonaponska postrojenja. Greenpeace je pozvao „na zaštitu radnika i tranziciju u pravedno i zeleno društvo“ i dodao da su u merama obnove od prethodne globalne finansijske krize pravljene „greške“.
Svetska fondacija za prirodu (WWF) i druge organizacije za zaštitu životne sredine istakle su da dobrobit čovečanstva zavisi od okoline i klime. Zastarela i zagađujuća industrija nema budućnost u sutrašnjoj privredi, napisale su i upozorile da takve kompanije ne smeju da se veštački održavaju u životu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.