OIE

CAN Europe: Zapadni Balkan uradio malo ili ništa u pripremi nacionalnih energetskih i klimatskih planova

CAN Europe Zapadni Balkan nacionalni energetski i klimatski planovi

Foto: iStock

Objavljeno

05.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Članice Energetske zajednice uradile su malo ili ništa u pripremi svojih nacionalih energetskih i klimatskih planova (NEKP), a ostalo im je manje od mesec dana da dostave njihove nacrte Sekretarijatu Energetske zajednice, navodi se u analizi nevladine organizacije Climate Action Network (CAN) Europe.

Prvobitni rok da Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo*, Severna Makedonija i Srbija dostave desetogodišnje nacionalne energetske i klimatske planove pomeren je 2021. kako bi se njihova priprema prilagodila dinamici usvajanja energetskih i klimatskih ciljeva za 2030. Treba napomenuti da su ti ciljevi na nivou Energetske zajednice i na nacionalnom nivou usvojeni u decembru 2022, a pomenuti planovi su jedan od ključnih praktičnih alata da država pokaže kako namerava da te ciljeve ostvari.

Te 2021. godine usvajanje NEKP-ova je odloženo najkasnije do 2024, sa rokom za pripremu i dostavljanje nacrta do 30. juna 2023, saopštio je CAN Europe.

Planovi bi, kako navode, trebalo da budu odskočna daska za Zapadni Balkan da dostigne klimatsku neutralnost do sredine veka, što je obaveza koju su preuzeli svi lideri u regionu u Sofijskoj deklaraciji o zelenoj agendi 10. novembra 2020.

Albanija i Severna Makedonija su jedine dve zemlje regiona koje su usvojile NEKP

Nevladina organizacija je upozorila da uprkos stalnim najavama političara da rade na pripremi NEKP-ova i da će biti na javnoj raspravi na vreme, jedino su Albanija i Severna Makedonija usvojile ove dokumente.

Pošto su ove dve zemlje već dostavile nacrte planova i dobile preporuke Sekretarijata za njihovo unapređenje, sada nemaju obavezu da ih ponovo dostave do kraja juna.

Međutim, kako ističe CAN Europe, ove dve zemlje bi trebalo da pripreme revidirani nacrt NEKP-a sa dobijenim preporukama kako bi dobile kredibilan i sveobuhvatan set politika i mera za postizanje klimatskih i energetskih ciljeva.

Naime, nacrti koje su one dostavile pripremljeni su pre nego što su ti ciljevi usvojeni.

BiH je postigla određeni napredak

Ostale četiri zemlje, uprkos činjenici da su započele pripremu NEKP-ova pre dve godine, su još su u različitim pripremnim fazama, bez značajnog napretka od decembra i usvajanja ciljeva za 2030.

Osim BiH koja je u aprilu predstavila neke pomake u pripremi NEKp-a, nijedna druga država nije započela javnu raspravu i stvaranje konsenzusa o daljim koracima, naglašava CAN Europe.

Analiza ove nevladine organizacije sadrži detaljne informacije za svaku od šest ugovornih strana Energetske zajednice.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

5. jun 2023. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

5. jun 2023. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

5. jun 2023. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

5. jun 2023. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta