Beograd je od sinoć u vrhu po zagađenosti vazduha na listi velikih i glavnih gradova u svetu na aplikaciji IQAir, a Zagreb, Sarajevo, Priština, Skoplje i Sofija ne zaostaju mnogo.
Kao i proteklih nekoliko godina, koliko se na aplikaciji IQAir porede očitavanja kvaliteta vazduha na zvaničnim mernim stanicama država širom planete, s početkom grejne sezone je na Balkanu došlo do naglog porasta u aerozagađenju. Beograd je od sinoć uglavnom bio na najvišem mestu spiska devedesetak velikih i glavnih gradova u svetu. Rang se određuje svakog sata, po indeksu US AQI.
Kao i obično, dominantna zagađujuća materija u vazduhu, koja određuje mesto na listi, jesu čestice tipa PM2.5, čiji prečnik ne prelazi 2,5 mikrometara. Ta najsitnija prašina je najopasnija, jer prodire i kroz najbolje zaštitne maske, pa čak i kroz kožu.
Vazduh u Beogradu na granici veoma nezdravog
U prestonici Srbije je u nedelju na ponedeljak u jednom trenutku očitano 193 poena, što je u opsegu od šest kategorija kvalitet vazduha svrstalo u nezdrav i označava se crvenom bojom. Beograd je tada ubedljivo vodio, jer je drugoplasirani Lahor u Pakistanu imao čak 24 poena manje. Pokazatelj US AQI već iznad 200 postaje ljubičast, a vazduh se u tom slučaju smatra vrlo nezdravim. Kada se izmeri više od 300 poena, boja je kestenjasta i vazduh je opasan.
Beograd, Sarajevo i Zagreb se od sinoć drže među prvih pet gradova s najzagađenijim vazduhom na rang-listi na aplikaciji IQAir
Skoro svi gradovi na spisku aplikacije IQAir su na severnoj hemisferi, a pokriveno je skoro pedeset država. Svi gradovi koji se nalaze na Balkanu se od prošle večeri kotiraju visoko na listi. Na prvo mesto je izbijalo i Sarajevo, Zagreb se uglavnom držao u prvih pet, a Skoplje, Priština i Sofija nisu bili daleko ispod.
Sokolac u BiH najzagađeniji u Evropi
Treba pomenuti i da su stanovnici pojedinih industrijskih centara u regionu, poput Bora i Smedereva u Srbiji, mnogo češće izloženi ekstremnom aerozagađenju. Danas je na široj listi IQAir-a, takođe po satnim vrednostima, Sokolac u Bosni i Hercegovini bio najzagađeniji na evropskom kontinentu. Vrednost za PM2.5 je stizala do skoro 230 poena, tako da je tamo vazduh bio veoma nezdrav.
S druge strane, u svetskom pregledu za prošlu godinu po aerozagađenju samo u kategoriji praškastih materija PM2.5, velika većina gradova među prvih 200 se nalazi u Kini i Indiji. Sarajevo je u Jugoistočnoj Evropi bilo najzagađenije, na 167. mestu, a sledi Valjevo na 174. poziciji.
Sve se ponavlja od prosle godine.Moramo sami sebi da pomognemo ,postoje fotokataliticki preciscivaci vazduha za kucu,pa barem da se u svom doku zastitimo od zagadjenja.
ja da kupim i stavim fotokataliticki precistac, a Zidjin u Boru zagadjuje da su zardjali pesacki prelazi?????