Električna energija

Belgija planira da produži radni vek dva nuklearna reaktora

nuklearni-reaktori

Foto: Engie

Objavljeno

30.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetska kompanija Engie i belgijska vlada potpisale su prelazni sporazum kojim se definišu uslovi za produženje radnog veka nuklearnih reaktora Doel 4 i Tihange 3, ukupnog kapaciteta 2 GW. Ovaj potez, koji ima za cilj jačanje sigurnosti snabdevanja električnom energijom u Belgiji, je usledio nakon prošlogodišnje odluke da ova dva bloka nastave sa radom još deset godina.

Prema ovom sporazumu, koji je potpisan nakon javne rasprave, obe strane treba da učine sve da se ova dva nuklearna reaktora ponovo pokrenu najkasnije u novembru 2026. godine. Zakon o napuštanju nuklearne energije iz 2003. propisuje da sve nuklearne elektrane u Belgiji treba da se ugase do kraja 2025. godine, navodi se na sajtu kompanije Engie.

Dogovor bi, međutim, mogao da se primeni već u novembru 2025. ako se najavljena relaksacija propisa efikasno primeni, što bi moglo značiti da reaktori neće ni biti ugašeni pre planiranog ponovnog pokretanja.

Dogovor predviđa ravnomernu raspodelu rizika između kompanije Engie i vlade

Sporazum takođe definiše poslovni model sa ravnomernom raspodelom rizika između kompanije Engie i vlade, naročito kroz mehanizam ugovora o razlici (contract-for-difference – CfD) uz podsticaje za operatera.

Zahvaljujući prebacivanju svih obaveza za nuklearni otpad na belgijsku vladu, Engie više neće biti izložen budućem rastu troškova u vezi sa tretmanom otpada, navodi se u saopštenju kompanije.

Potpisivanje konačnih sporazuma očekuje se krajem jula.

Većina zemalja EU je za povratak nuklearnoj energiji

Švedska je nedavno promenila svoj cilj za električnu energiju iz “100% obnovljivih izvora” u “100% bez fosilnih goriva”, otvarajući time vrata za izgradnju novih nuklearnih reaktora.

I Švedska i Belgija su deo velikog bloka zemalja članica Evropske unije (EU) koji podržava korišćenje nuklearne energije, pod vođstvom Francuske.

Nuklearna energija se vraća i u jugoistočnu Evropu, posebno u Bugarskoj i Rumuniji, dok se Nemačka, Austrija i Luksemburg protive ideji da se ne napušta ovaj izvor energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

30. jun 2023. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

30. jun 2023. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

30. jun 2023. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije

srbija ems prikljucak na mrezu ugovori eps ugt zivkovic matejic

EMS potpisao ugovore za priključenje elektrana na obnovljivu energiju snage 2.052 MW

30. jun 2023. - Elektromreža Srbije potpisala je ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore