Životna sredina

Dragana Đorđević: Dolina Jadra nije pogodna za rudarenje litijuma

dragana đorđević

Foto: Litijum: stručnjaci govore / YouTube screenshot

Objavljeno

27.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dragana Đorđević, naučna savetnica i ekspert za ekologiju, iznela je u podkastu ‘Litijum: stručnjaci govore’ svoje argumente protiv otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra. Po njenim rečima, ta lokacija nije pogodna za rudarenje, zbog bogatih rezervi podzemnih voda, plodnog zemljišta i osetljivog ekosistema.

Rudarska kompanija Rio Tinto planira da u dolini Jadra izgradi podzemni rudnik i postrojenje za preradu litijuma i bora. Ovaj kontroverzni projekat podelio je javno mnjenje u Srbiji, ali i stručnu javnost. Serijal ‘Litijum: stručnjaci govore’ ugostio je nezavisne stručnjake iz više naučnih oblasti, a gošća treće epizode bila je naučna savetnica sa Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju (IHTM) Univerziteta u Beogradu Dragana Đorđević.

„Nigde na planeti ne postoji rudnik litijuma koji je otvoren u naseljenom i plodnom mestu, niti se planira da se takav rudnik otvori i uništava zdrava i plodna zemlja“, kazala je na početku razgovora.

Po njenim rečima, u toku nije borba protiv Rio Tinta, nego protiv otvaranja rudnika litijuma u Jadru. Tvrdi da u tom podneblju litijum ne može da se iskopava na ekološki prihvatljiv način.

Đorđević kaže da nijedna kompanija ne bi mogla da garantuje da neće doći do curenja otrovnih materija i zagađenja životne sredine. „Podneblje Jadra je puno podzemnih i nadzemnih voda, a rudarenje litijuma nosi velike rizike, jer podrazumeva i preradu rude litijuma, koja mora da se radi u Jadru, i dopremanje velike količine hemikalija i to vrlo agresivnih hemikalija, što sve zajedno nosi visoke rizike, pre svega za stanovništvo koje tamo živi, a i šire“, napomenula je.

Rio Tinto je istražnim radnjama doveo do oštećenja životne sredine

Đorđević je zajedno sa grupom svojih kolega dokazala da je kompanija istražnim radnjama nanela štetu životnoj sredini, sa povećanim nivoima štetnih supstanci detektovanim u obližnjim rekama i tlu.

Pored rudarenja i procesa prerade jadarita, značajnu ekološku pretnju predstavlja odlaganje otpada. Jedan od predloga kompanije bio je da se deponija nalazi blizu kompleksa.

„Međutim, blizu kompleksa su dve bujične reke, reka Jadar i reka Korenita, koje svake godine preliju polje Jadra, a svakih nekoliko godina dignu vodeni stub i nekoliko metara. Čak je jedne godine i šest metara vodenog stuba bilo iznad polja Jadra“, rekla je Đorđević i istakla da, u takvim uslovima, svako odlaganje opasnog materijala, poput jalovine sa arsenom, olovom i drugim teškim metalima, predstavlja direktnu pretnju po podzemne i površinske vode.

Da je dolina Jadra plavno područje, potvrđuje trenutna hidrološka situacija. Zbog obilnih padavina, vodostaj je porastao, a danas je proglašena redovna odbrana od poplava. Reka se juče izlila na oranice, a voda se približila kućama u selu Bradić.

Đorđević je istakla da bi rudnik osim ekoloških problema doveo i do društvenih promena. Lokalno stanovništvo, koje se bavi poljoprivredom i pčelarstvom, suočilo bi se sa gubitkom zemljišta, zdravstvenim problemima i iseljavanjem, smatra.

Kontroverze oko projekta Jadar izazivaju masovne proteste još od 2021. godine. Kandidovanje ovog projekta za dobijanje strateškog statusa od Evropske unije dalje je pojačalo nezadovoljstvo nevladinih organizacija i aktivista. Evropska komisija je upravo predstavila prvih 47 strateških projekata i najavila da će odluka o mogućem odabiru predloga za investicije u trećim zemljama za dobijanje tog statusa „biti usvojena u kasnijoj fazi“.

Na portalu Balkan Green Energy News možete hronološki pregledati najvažnije događaje od 2001, kada je Rio Tinto došao u Srbiju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Sirok front u javnosti protiv proglasenja projekta Jadar strateskim projektom EU

Širok front u javnosti protiv proglašenja projekta Jadar strateškim projektom EU

27. mart 2025. - Nacionalni konvent o EU izrazio je u pismu evropskim zvaničnicima zabrinutost zbog posledica davanja strateškog statusa projektu Jadar

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

27. mart 2025. - Gradsko veće je usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od eksploatacije litijuma na Majevici

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

27. mart 2025. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

27. mart 2025. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima