Životna sredina

Ekološka šteta daleko veća od koristi od litijuma, pokazuje studija srpskih naučnika

Dragana Djordjevic

Foto: Dragana Đorđević (Savski nasip / Facebook)

Objavljeno

26.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grupa srpskih naučnika pokazala je u svojoj analizi da rudarenje litijuma u zapadnoj Srbiji, u naseljenom i plodnom poljoprivrednom području, nije isplativa, uzimajući u obzir sve ekološke rizike.

Dragana Đorđević, Jovan M. Tadić, Branimir Grgur, Ratko Ristić, Sanja Sakan, Jelena Brezjanović, Vladimir Stevanović i Bogdan Šolaja objavili su rad ‘Uticaj istražnih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji’ u naučnom časopisu Nature.

Zaključili su da iskopavanje i prerada litijuma u dolini reke Jadar, koje planira kompanija Rio Tinto, mogu značajno da naškode životnoj sredini, uz razoran uticaj na podzemne vode i zemljište, i dovedu do gubitka biodiverziteta i akumulacije velike količine opasnog otpada.

Rudnik litijuma može da uništi životnu aktivnost oko 20.000 stanovnika lokalne zajednice

„Izgradnja rudnika i postrojenja za preradu, u okviru istog industrijskog kompleksa, za ekstrakciju litijuma i bora, uništila bi životnu aktivnost oko 20.000 stanovnika lokalne zajednice koji već jako dobro zarađuju“, piše u studiji.

Kompanija tvrdi da će poštovati standarde zaštite životne sredine, ali lokalna zajednica je veoma zabrinuta zbog mogućih posledica.

Ležište litijuma u dolini Jadra čini manje od jedan odsto globalnih rezervi ovog metala

„Ležište litijuma u zapadnoj Srbiji nije vredno eksploatacije, s obzirom na ekološke rizike, jer je jedino u svetu gde se vađenje litijuma planira u naseljenom i plodnom poljoprivrednom području a, što je najvažnije, sigurno će uništiti jednu od samo tri oblasti bogate vodom u Srbiji“, napominju naučnici.

Opšteprihvaćene mere za ublažavanje klimatskih promena podrazumevaju usvajanje tehnologija sa niskim emisijama ugljenika, a one se u velikoj meri oslanjaju na litijum-jonske i druge baterije. U studiji se ističe i da ovo ležište čini manje od jedan odsto globalnih rezervi litijuma i da samim tim ne nudi dovoljne količine koje će globalno rešiti problem klimatskih promena.

Proizvodnja litijum-karbonata stvara ogromne količine otpadne vode

„Veliki problem vezan za eksploataciju litijuma u svetu je agresivan proces hemijske ekstrakcije koji uključuje ogromnu količinu koncentrovanih mineralnih kiselina, pre svega koncentrovane sumporne kiseline. Potrošnja enormne količine vode za proizvodnju litijum-karbonata bi posledično generisala ogromne količine otpadnih voda, koje bi bile velika i trajna opasnost od zagađivanja površinskih i podzemnih voda“, navodi se u analizi.

Iz ovih razloga, rudnici litijuma se uglavnom nalaze daleko od naseljenih područja, poput onih u pustinjama Kine, Čilea, Australije, Kanade i Sjedinjenih Američkih Država. Osim u Srbiji, rudnik litijuma u naseljenom kraju planiran je u Portugalu.

Istraživačko bušenje već dovelo do oštećenja životne sredine

Nalazi prikazani u studiji pokazuju da je istraživačko bušenje već dovelo do oštećenja životne sredine, sa povećanim nivoima štetnih supstanci detektovanim u obližnjim rekama i tlu. Istraživanja su otkrila značajno povišene nizvodne koncentracije bora, arsena i litijuma u obližnjim rekama u poređenju sa uzvodnim nalazima.

zagadjenje vode i zemljista nakon istraznih busotina u dolini Jadra, litijum
Foto: Iz područja istraživanja rude litijuma i bora u dolini Jadra (Živko Petrović)

„Otvaranjem rudnika, problemi će biti umnogostručeni zbog jalovine, otpadnih voda iz rudnika, buke, zagađenosti vazduha i svetlosnog zagađenja, ugrožavajući živote brojnih lokalnih zajednica i uništavajući njihove izvore slatke vode, poljoprivredno zemljište, stoku i imovinu“, upozoravaju naučnici.

Ključno je dati prioritet zaštiti životne sredine i javnom zdravlju kako bi se osigurala održiva budućnost

Iako se čini da litijum igra značajnu ulogu u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, ogromna količina energije iz fosilnih goriva se troši u procesu proizvodnje litijum-karbonata iz ruda, pa su emisije ugljen-dioksida (CO2) značajne, objašnjeno je u studiji. Zbog toga rudarenje litijuma zapravo potire njegov naknadni doprinos smanjenju emisija, piše u dokumentu.

Naučnici su istakli da je važno uzeti u obzir perspektive različitih zainteresovanih strana, uključujući rudarske kompanije, aktiviste i vladine zvaničnike, kada se donose odluke o rudarstvu i korišćenju resursa. Navode da nekontrolisano nadmetanje za kontrolu nad resursima može imati dugoročne posledice po životnu sredinu i buduće generacije.

„Istina je da je moguće da se pojave ekonomske koristi povezane sa rudarskim projektima. Ključno je dati prioritet zaštiti životne sredine i javnom zdravlju, kako bi se osigurala održiva budućnost“, poručili su.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vlada republike srbije, zakoni iz oblasti zastite zivotne sredine

Vlada Srbije usvojila dva predloga zakona o proceni uticaja na životnu sredinu

26. jul 2024. - Na sednici Vlade usvojena su tri predloga zakona iz oblasti životne sredine koji će doprineti usaglašavanju sa direktivama EU

makron seos pismo litijum

SEOS tražio pomoć od Makrona, Jelisejska palata odgovorila da o litijumu odlučuje Srbija

26. jul 2024. - Savez ekoloških organizacija Srbije uputio je pismo Emanuelu Makronu u kom traži njegovu podršku u borbi protiv rudnika litijuma Rio Tinta

eu rudarski otpad direktiva litijum kriticne sirovine litijum

T&E: Ekološka pravila EU zastarela za ekspanziju rudnika kritičnih sirovina u Evropi

26. jul 2024. - Evropski ekološki standardi navode se kao jedna od glavnih garancija da kopanje kritičnih sirovina, kao što je litijum, neće ugroziti životnu sredinu i ljude

vrucina smrtni slucajevi evropa studija

Ekstremne vrućine će uvećati broj smrtnih slučajeva za još 55.000, južna Evropa na udaru

26. jul 2024. - Između 1991. i 2020. bilo je oko 364.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih hladnoćom i 44.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih toplotom godišnje