OIE

Prvo postrojenje za dobijanje vodonika u Hrvatskoj trebalo bi da bude instalirano u Križevcima

krizevci vodonik dok-ing otpad

Sortirnica otpada (foto: Komunalno preduzeće Križevci)

Objavljeno

17.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prva lokacija u Hrvatskoj na kojoj će se proizvoditi vodonik trebalo bi da bude mesto Križevci. Gorivo budućnosti trebalo bi da dobija iz otpada iz križevačkog kraja.

Križevci su jedna od lokalnih samouprava koja je lider, ne samo u Hrvatskoj nego i u širem regionu, kada je reč o rešenjima za održivi razvoj i energetsku tranziciju.

U projektu za proizvodnju vodonika učestvuju firme Dok-ing iz Zagreba i Komunalno preduzeće Križevci, preneo je Podravski.hr. Dok-ing je u poodmakloj fazi izrade prototipa koji bi trebalo da koristi komunalni otpad, a moguće je i mulja nastao u radu prečišćivača otpadnih voda.

Kao sirovina koristiće se tri vrste otpada

Postignut je dogovor da se postrojenje iz Zagreba transportuje u Križevce gde bi njime upravljalo Komunalno preduzeće.

Martin Kozjak, direktor Komunalnog preduzeća Križevci, rekao je da u skladu sa dozvolom za probni rad planiraju pilot projekat obrade otpada u saradnji sa firmom Indeloop, koja je članica grupe Dok-ing. Postojenje će biti locirano na mestu Sortirnice otpada, a kao sirovina koristiće se tri vrste otpada. Nereciklabilni otpad nastao nakon sortiranja otpada, otpad od drveta i mešani komunalni otpad.

Pilot projektom, prema rečima Kozjaka, Komunalno preduzeće želi da doprinese rešavanju problema otpada i njegovom zbrinjavanju na što ekološki prihvatljiviji način. On je naglasio da je važno da postrojenje ne emituje nikakve štetne emisije.

Postrojenje će koristiti tehnologiju pirolize, a nadležni tvrde da neće biti štetnih emisija

Portal piše da će postrojenje koristiti tehnologiju pirolize, pa može da koristi sav otpad koji sadrži organska, ali i jedinjenja na bazi ugljovodonika, što znači i plastiku. Piroliza nije spaljivanje jer se odvija bez kiseonika, pa otpad na visokoj temperaturi od 1.500 stepeni Celzijusa prelazi u gasovito stanje čime se sprovodi recikliranje otpada, a dobija se i vodonik.

Inače, nedavno je predstavljen još jedan inovativan projekat za dobijanje vodonika u Hrvatskoj, koji podrazumeva proizvodnju H2 iz mulja nastalog prečišćavanjem otpadnih voda.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

boksic solarna elektrana baterije

Firma iz Zagreba planira solarnu elektranu Bokšić od 99 MW sa baterijskim sistemom

17. januar 2024. - Projektom solarne elektrane Bokšić je predviđen i baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 70,8 MWh.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

17. januar 2024. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

baterijsko skladistenje baterije bess solarpower europe

SolarPower Europe: EU treba 10 puta više baterijskih kapaciteta da bi održala tempo energetske tranzicije

17. januar 2024. - SolarPower Europe je osnovao inicijativu Battery Storage Europe Platform kako bi podstakao rast baterijskih kapaciteta širom EU.

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

17. januar 2024. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.