Elektroprivreda Crne Gore razgovara sa investitorima o zajedničkoj proizvodnji zelenog amonijaka i vodonika iz obnovljivih izvora energije.
„Imamo zainteresovane investitore iz Zapadne Evrope, koji već imaju određene uspehe na tom polju, i koji žele zajedno sa nama da prave zeleni amonijak, da razvijamo takve projekte“, rekao je Bojan Đordan, izvršni rukovodilac funkcionalne celine „Proizvodnja“ u Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) na otvaranju konferencije Energetika 2023, koju na Zlatiboru organizuje Savez energetičara.
U razgovoru za Balkan Green Energy News on je pojasnio da je reč o početnim koracima ove kompanije u toj oblasti, i da zasad ne može da saopšti više detalja. Nadamo se da ćemo uskoro potpisati memorandum o razumevanju o saradnji na takvim projektima sa jednom respektabilnom kompanijom iz te oblasti, dodao je on.
Đordan kaže da je ideja da se iz obnovljivih izvora energije, vetra i solara, proizvodi amonijak, koji bi se koristio u baznim procesima u privredi i energetski.
Razmatra se i hibridna proizvodnja energije
Takođe, kako je rekao, postoji interesovanje kompanija sa Zapada i za proizvodnju zelenog vodonika. To je mogućnost za hibridnu proizvodnju u kombinaciji obnovljive energije, vodonika, dodao je on. Tu bi, kako navodi, mogla da se poveže i proizvodnja u gasnim elektranama. EPCG je ranije najavio da razmatra gradnju hibridnih elektrana koje bi koristile obnovljive izvore i gas.
Amonijak i vodonik se mogu koristiti za skladištenje energije, kao gorivo, ali i sirovina. Posebno je njihova uloga važna za skladištenje zelene energije kako bi se do kraja iskoristio potencijal nestalne i sezonski neujednačene proizvodnje iz obnovljivih izvora.
Inače, međunarodno savetovanje Energetika 2023 – Energetska nezavisnost regiona u svetlu globalnih poremećaja – Nova realnost okupilo je više od 300 stručnjaka iz Srbije iz regiona. Otvorio ga je Radoš Popadić, savetnik u Ministarstvu rudarstva i energetike, a učesnike su pozdravili Nikola Rajaković i Milun Babić, predsednik i predsednik Skupštine Saveza energetičara.
Priprema se projekat na obali jezera Krupac
U vezi sa solarnim projektima, koje razvija EPCG, Đordan je naveo da će za koji dan od Vlade Crne Gore dobiti urbanističko-tehničke uslove za elektranu na obali jezera Krupac, snage do 40 MW. To jezero je deo sistema Hidroelektrane Perućica.
Reč je, kako on kaže, o projektu koji se brzo i lako može sprovesti s obzirom da je reč o zemljištu EPCG, preko tih parcela prolazi dalekovod i postoji kapacitet za povezivanje na prenosnu mrežu, a kosine na kojima je planiran projekat su okrenute ka jugu.
EPCG je ranije najavila gradnju dve solarne elektrana na branama u okviru sistema HE Perućica.
U toku je, kako je dodao, i priprema projekta prve plutajuće fotonaponske elektrane na jezeru Slano, koje je, takođe, deo ovog sistema. Trenutno se rade tehno-ekonomska i studija o uticaju na životnu sredinu i društvo.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.