Severna Makedonija ima najveći ukupni kapacitet elektrana na obnovljivu energiju koje prozjumeri koriste za proizvodnju električne energije za sopstvenu potrošnju među članicama Energetske zajednice na Zapadnom Balkanu. Lider po broju prozjumera je Srbija.
Instalirana snaga postrojenja, pre svega solarnih elektrana, u Severnoj Makedoniji je 129,7 MW, dok Srbija ima 1.499 takvih sistema, navodi se u izveštaju Praćenje spremnosti članica za prekograničnu taksu Evropske unije na CO2, koji je objavio Sekretarijat Energetske zajednice.
Sudeći po broju novih dozvola za instalaciju novih elektrana Severna Makedonija će poboljšati svoj rezultat, a i situacija u Srbiji ide u istom smeru.
U poređenju sa situacijom od pre godinu dana, u julu 2022, kapacitet postrojenja za sopstvenu potrošnju je dramatično veći u svim ugovornim stranama, pa je sam manje od 1 MW skoćio na čak 282,6 MW. Porast broja prozjumera (kupac-proizvođač) bio je sličan – sa 911 na 4.872.
Stope rasta su čak veće nego u Evropi i ostatku sveta, naravno, zato što je i osnova pre godinu dana bila veoma niska.
Glavni pokretači rasta su različite šeme podrške ili subvencija koje imaju za cilj podsticanje i promovisanje sopstvene potrošnje obnovljive energije, navodi se u izveštaju.
Većina ugovornih strana ograničila je mogući proizvodni kapacitet za sopstvenu potrošnju
Većina ugovornih strana je nametnula ograničenja proizvodnih kapaciteta za prozjumere, i to obično do snage njihovog odobrenog priključka, uz obrazloženje, kako se navodi, da se mora održati stabilnost i pouzdanost elektroenergetskog sistema.
Neto obračun menja neto merenje
Neto merenje (eng. net metering) je model obračuna koji i dalje preovlađuje, ali članice su počele da se okreću neto obračunu (eng. net billing).
Autori izveštaja su naglasili da, prema EU Direktivi o električnoj energiji, nove šeme za podsticaj prozjumera posle 31. decembra 2026. moraju da prave razliku između električne energije koja je predata u sistem i energije koja je povučena iz mreže.
BiH pokušava da se pokrene sa mrtve tačke
Srbija ima kombinaciju neto merenja za domaćinstva i neto obračuna za industriju, dok su Kosovo* i Severna Makedonija usvojile neto obračun kao rešenje. Što se tiče BiH, Republika Srpska je omogućila neto merenje za domaćinstva i neto obračun za preduzeća.
Međutim, nepovoljan obračun poreza na dodatu vrednost koči postavljanje solarnih panela, kako smatraju u Elektroprivredi Republike Srpske (ERS), pa su zatražili izmene zakona na nivou BiH.
U Federaciji BiH, drugom entitetu u zemlji, potrošačima još nije dozvoljeno da postanu prozjumeri, navodi se u izveštaju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.