Električna energija

Belgija planira da produži radni vek dva nuklearna reaktora

nuklearni-reaktori

Foto: Engie

Objavljeno

30.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetska kompanija Engie i belgijska vlada potpisale su prelazni sporazum kojim se definišu uslovi za produženje radnog veka nuklearnih reaktora Doel 4 i Tihange 3, ukupnog kapaciteta 2 GW. Ovaj potez, koji ima za cilj jačanje sigurnosti snabdevanja električnom energijom u Belgiji, je usledio nakon prošlogodišnje odluke da ova dva bloka nastave sa radom još deset godina.

Prema ovom sporazumu, koji je potpisan nakon javne rasprave, obe strane treba da učine sve da se ova dva nuklearna reaktora ponovo pokrenu najkasnije u novembru 2026. godine. Zakon o napuštanju nuklearne energije iz 2003. propisuje da sve nuklearne elektrane u Belgiji treba da se ugase do kraja 2025. godine, navodi se na sajtu kompanije Engie.

Dogovor bi, međutim, mogao da se primeni već u novembru 2025. ako se najavljena relaksacija propisa efikasno primeni, što bi moglo značiti da reaktori neće ni biti ugašeni pre planiranog ponovnog pokretanja.

Dogovor predviđa ravnomernu raspodelu rizika između kompanije Engie i vlade

Sporazum takođe definiše poslovni model sa ravnomernom raspodelom rizika između kompanije Engie i vlade, naročito kroz mehanizam ugovora o razlici (contract-for-difference – CfD) uz podsticaje za operatera.

Zahvaljujući prebacivanju svih obaveza za nuklearni otpad na belgijsku vladu, Engie više neće biti izložen budućem rastu troškova u vezi sa tretmanom otpada, navodi se u saopštenju kompanije.

Potpisivanje konačnih sporazuma očekuje se krajem jula.

Većina zemalja EU je za povratak nuklearnoj energiji

Švedska je nedavno promenila svoj cilj za električnu energiju iz “100% obnovljivih izvora” u “100% bez fosilnih goriva”, otvarajući time vrata za izgradnju novih nuklearnih reaktora.

I Švedska i Belgija su deo velikog bloka zemalja članica Evropske unije (EU) koji podržava korišćenje nuklearne energije, pod vođstvom Francuske.

Nuklearna energija se vraća i u jugoistočnu Evropu, posebno u Bugarskoj i Rumuniji, dok se Nemačka, Austrija i Luksemburg protive ideji da se ne napušta ovaj izvor energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

30. jun 2023. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

30. jun 2023. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

30. jun 2023. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

Najveca solarna elektrana u Sloveniji krenula u redovan rad Moja elektrarna

Najveća solarna elektrana u Sloveniji krenula u redovan rad

30. jun 2023. - Najveća solarna elektrana u Sloveniji ima tek 7,1 megavat pika, a na mrežu je povezana priključkom od pet megavata. Otvorila ju je firma Moja elektrarna.