Energetska kriza

Bugarska će isporučiti Severnoj Makedoniji 200 MWh električne energije

Bugarska ce isporuciti Severnoj Makedoniji 200 MWh elektricne energije

Foto: Vlada Severne Makedonije

Objavljeno

06.09.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.09.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Bugarska će isporučiti 200 megavat-sati (MWh) električne energije Severnoj Makedoniji kako bi joj pomogla da ublaži posledice energetske krize. Saradnja dve zemlje dogovorena je na sastanku premijera Severne Makedonije Dimitra Kovačevskog i premijera Bugarske Galaba Doneva.

Isporuke električne energije od početka oktobra do kraja marta obezbedile bi stabilno snabdevanje firmi u Severnoj Makedoniji, što je jedan od ključnih zahteva poslovnog sektora u zemlji, prenose lokalni mediji.

Inače, razgovori dve zemlje su još jedan primer bilateralnih dogovora zemalja u regionu, ali i u Evropskoj uniji, kako bi se u vremenu energetske krize ojačala saradnja. Evropske zemlje su dogovore pravile pre svega u vezi sa prirodnim gasom, dok su se u regionu sporazumi proširivali na ceo energetski sektor, pa su ih potpisivali Albanija i Srbija, Mađarska i Srbija, Albanija i Kosovo*.

Radna grupa će u roku od dve nedelje pripremiti detalje saradnje

Povodom razgovor sa bugarskim premijerom Kovačevski je rekao da je cilj sastanka bio da se pronađe rešenje za snabdevanje električnom energijom tokom četvrtog kvartala ove godine i prvog kvartala 2023. godine pod optimalnim uslovima za privredu.

Dvojica lidera su se dogovorila da odmah osnuju radnu grupu koju čine ministar ekonomije Severne Makedonije, ministar energetike Bugarske, predstavnici firme Elektrani na Severna Makedonija (ESM) i energetskih kompanija iz Bugarske. Razgovaraće se o tehničkim parametrima u pogledu kapaciteta i transporta električne energije, rekao je Kovačevski na konferenciji za novinare posle sastanka.

Kovačevski je dodao da će cene morati da budu definisane u skladu sa zakonima Bugarske i Severne Makedonije i direktivama Evropske unije.

Učinićemo sve da cena bude niža nego na berzama

Nešto kasnije Kovačevski je istakao da će vlada učiniti sve da se u sadašnjim uslovima obezbedi optimalnu cenu električne energije za domaća preduzeća, koja će biti niža nego na berzama i održiva za privredne subjekte. O ceni će razgovarati radna grupa, dodao je on.

Firme u Severnoj Makedoniji, takođe, su tražile od vlade da osigura da se prekogranični tokovi električne energije ne prekidaju, upozoravajući da se to do sada dogodilo tri puta između Bugarske i Severne Makedonije.

Bugarska je prvi izbor Severne Makedonije za obezbeđivanje uvoza električne energije

Prema rečima Kovačevskog, i to pitanje je bilo predmet razgovora sa bugarskom stranom.

Predlog za saradnju na svim ovim pitanjima očekuje se u naredne dve nedelje, dodao je on.

Kovačevski je istakao da Severna Makedonija ima druge opcije, ali da je Bugarska jedan od najvećih snabdevača baznom električnom energijom u regionu zahvaljujući nuklearki Kozloduj.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

WindEurope EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

WindEurope: EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

6. septembar 2022. - Iz vetra se podmiruje petina potreba za električnom energijom u Evropi, ali ne gradi se dovoljno vetroparkova, objavio je WindEurope

nemacka solar rast

Solar u Nemačkoj premašio 100 GW, ali rast kućnih instalacija usporio

6. septembar 2022. - Ukupan kapacitet fotonaponskih sistema u Nemačkoj premašio je 100 GW na kraju 2024, pri čemu...

U Severnoj Makedoniji niz projekata skladistenja energije

U Severnoj Makedoniji u toku niz projekata u segmentu skladištenja energije

6. septembar 2022. - Severna Makedonija pregovara o projektu fabrike baterija vrednom do 360 miliona evra, izjavio je premijer Hristijan Mickoski

SAD Trampovu zakletvu podsticaje vodonik strujom iz nuklearki

SAD pred Trampovu zakletvu uvele podsticaje za vodonik proizveden strujom iz nuklearki

6. septembar 2022. - SAD će umanjiti porez za proizvodnju vodonika u elektrolizerima što će se napajati iz nuklearnih elektrana koje bi inače bile nekonkurentne