Kosovo* je uvelo vanredne mere u trajanju do 180 dana u sektoru snabdevanja električnom energijom zbog skoka cena širom Evrope. Parlament je podržao predlog da domaćinstva dobiju pomoć za grejanje, da se zabrani rudarenje kriptovaluta, da institucije štede struju i da operater sistema prenosa KOSTT preduzme neophodne korake za održanje stabilnosti elektroenergetskog sistema.
Poslanici i poslanice kosovskog parlamenta su usvojili vladinu odluku da se bezbednost snabdevanja električnom energijom osigura vanrednim merama koje će omogućiti brže delovanje u tom sektoru. Opozicija nije podržala predlog, ali nije ni glasala protiv njega, tako da je usvojen sa 61 glasom bez glasova protiv i bez ijednog uzdržanog.
Ministarka ekonomije Artane Rizvanolli je ukazala na uzlet cena struje na evropskom tržištu i navela da se može očekivati da neke zemlje na zimu obustave izvoz električne energije. Nove mere omogućavaju ograničavanje snabdevanja na 60 dana, a Skupština Kosova* ih može produžavati na po 30 dana do ukupno 180 dana.
Devedeset miliona evra ostalo nepotrošeno
Vlada je saopštila da će pomoći građanima da obezbede grejanje i da će ovlastiti Operatora sistema, prenosa i tržišta (KOSTT) da preduzme neophodne korake da održi stabilnost elektroenergetskog sistema. Po novim merama, sve institucije moraju da štede struju, a rudarenje kriptovaluta je zabranjeno.
Poslanik Ferat Shala iz opozicione Demokratske partije Kosova* (PDK) izjavio je da iz prethodnih mera za bezbednost snabdevanja strujom nije potrošeno 90 miliona evra opredeljenih sredstava i uputio zahtev vladi da objavi izveštaj o rezultatima. Drugi su predlog kritikovali uz obrazloženje da sadrži samo preporuke, bez informacija kako bi se mere finansirale.
Termoelektranama na ugalj predstoji rekonstrukcija
Prethodna vanredna situacija u energetici uvedena je na 60 dana 24. decembra, a onda produžena za još jedan mesec.
Jedine termoelektrane na ugalj, Kosovo A i Kosovo B u Obiliću, pretrpele su niz kvarova krajem prošle godine, što je dovelo do restrikcija struje. Ta dva postrojenja proizvode više od 90 odsto domaće električne energije. U planu je rekonstrukcija po dva bloka u obe elektrane.
Slične havarije su se prošle zime desile i u centralnoj Srbiji i Severnoj Makedoniji, koje su takođe umnogome zavisne od lignita.
Kosovo* je zainteresovano u investiranje u projekat gasne elektrane u Albaniji u cilju smanjenja uvoza električne energije po tržišnim cenama.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.