OIE

Lugos Renewables i ERS zajedno grade solarnu elektranu Trebinje 1

Lugos Renewables i ERS zajedno grade solarnu elektranu Trebinje 1

Foto: Lugos Renewables

Objavljeno

15.03.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.03.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Mađarska kompanija Lugos Renewables biće vlasnik 70 odsto solarne elektrane Trebinje 1, dok će preostalih 30 odsto kontrolisati Elektroprivreda Republike Srpske (ERS), izjavio je Luka Petrović, generalni direktor ERS-a.

Trebinje 1 je projekat planirane instalisane snage 73 megavata (MW) za koji je Elektroprivreda Republike Srpske dobila koncesiju od Vlade RS oktobra 2020. godine. Inače, ERS je u septembru prošle godine saopštio da je razgovarao sa kompanijom Lugos Renewables o ulaganju u Trebinje 1, a finansiranje je ponudila i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

ERS će otkupljivati energiju iz solarne elektrane po 50 evra za MWh u periodu od 25 godina

Govoreći o ovoj investiciji, Luka Petrović, generalni direktor ERS-a, izjavio je da je najvažnije da će ERS otkupljivati električnu energiju iz solarne elektrane Trebinje 1 po ceni od 50 evra za megavat-sat (MWh) i to u periodu od 25 godina. Na drugoj strani, kako je Petrović naveo, cena MWh na berzama električne energije doseže i do 400 evra, a očekivana prosečna cena u budućnosti je 150 evra.

Očekivana godišnja proizvodnju solarne elektrane je oko 130 GWh, pa Petrović kaže da će ERS za 25 godina prihodovati od prodaje te struje oko 325 miliona evra, a istu količinu energije kupiće za oko 162 miliona evra.

Petrović: ovo je nabolji model na Balkanu, ako neko ima bolji neka se javi

To je više nego duplo veći prihod ERS-a za isti vremenski period, s tim da kompanija ima pravo i na 30 odsto od dobiti od tih 162 miliona evra prihoda, ukoliko je bude, naveo je Petrović, koji je poručio da je ovo najbolji model na Balkanu, i pozvao one koji imaju bolji da se jave.

ERS, prema njegovim rečima, planira gradnju više elektrana, kao što su projekti Gornja Drina i Gornji horizonti, zatim vetropark Hrgud, hidroelektranu Sutorina, solarnu elektranu u Ljubinju.

Inače, gradnja solarnih elektrana u BiH je u velikoj ekspanziji. Pre nekoliko dana najavljena je gradnja još četiri velika fotonaponska postrojenja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Djedovic Handanovic, Za 180.000 domacinstava nizi racuni za elektricnu energiju

Đedović Handanović: Za 180.000 domaćinstava niži računi za električnu energiju

15. mart 2022. - Više od 180.000 domaćinstava ima umanjenje računa za električnu energiju od novembra do kraja grejne sezone.

Proslava jubileja Elnos 1

Elnos Grupa – noć velikih jubileja u Sava centru!

15. mart 2022. - U beogradskom Sava centru, Elnos Grupa je svečano proslavila dvostruki jubilej - 80 godina tradicije i 30 godina modernog poslovanja

U probnom radu treci vetropark u Severnoj Makedoniji Demir Kapija Kapiji

U probnom radu treći vetropark u Severnoj Makedoniji

15. mart 2022. - Regulatorna komisija za energetiku Severne Makedonije je označila početak probnog rada vetroelektrane od 44 megavata u Demir Kapiji

hrvatska ina siemens koncar vodonik vodik elektrolizer

Siemens Energy i Končar će instalirati elektrolizer za kompaniju INA

15. mart 2022. - INA je saopštila da je potpisala dva važna ugovora za realizaciju Projekta proizvodnje zelenog vodonika u Rafineriji nafte Rijeka