OIE

BiH planira izgradnju još četiri velike solarne elektrane

solarne-elektrane-bih

Slika: mrganso from Pixabay

Objavljeno

11.03.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.03.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dva međunarodna konzorcijuma nameravaju da izgrade dve solarne elektrane na području opštine Sokolac u Bosni i Hercegovini, a ukupna planirana investicija bi bila 160 miliona evra. Istovremeno, Srednjobosanski kanton je raspisao javni poziv za dodelu koncesije za izgradnju dve fotonaponske elektrane u opštini Bugojno.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je da bi izgradnu jedne solarne elektrane, instalisane snage do 100 MW, finansirala litvanska kompanija SoliTek, preko preko konzorcijuma koji čine kompanije iz Litvanija, Poljske i Srbije, a vrednost ovog projekta je oko 80 miliona evra.

Jedna od elektrana bi mogla imati kapacitet do 100 MW

Za igradnju druge elektrane zainteresovan je konzorcijum koji čine firme iz Nemačke, Španije i Srbije, sa ulaganjem koje bi takođe iznosilo oko 80 miliona evra.

Početak realizacije projekata se očekuje u narednih nekoliko meseci

Bjelica je rekao da očekuje da će se u narednih nekoliko meseci već krenuti u realizaciju ovih projekata, dodavši da su za postavljanje solarnih elektrana određene lokacije na Glasinačkom polju i u Tukovima.

Bugojno planira koncesiju za dve solarne elektrane ukupne snage do 50 MW

Ministarstvo privrede Srednjobosanskog kantona je u javnom pozivu za koncesiju navelo da bi maksimalna instalisana snaga dve fotonaponske elektrane – Gračanica 1 i Gračanica 2 – bila do 50 MW.

Koncesija se dodeljuje na period od 30 godina

Koncesija se dodeljuje na period od 30 godina, nakon čega će koncesionar preneti izgrađena postrojenja na kanton. Koncesiona naknada će biti najmanje 1,5% od vrednosti proizvedene električne energije.

Rok za podnošenje ponuda je 30 dana od objavljivanja javnog poziva, navodi se u pozivu.

I Bileća dobija solarnu elektranu snage 10 MW

Inače, pre nedelju dana Vlada Republike Srpske donela je odluku o pokretanju postupka dodele koncesije za izgradnju fotonaponske elektrane Solarni park Bileća. Instalisana snaga elektrane je 10 MW, a procenjena godišnja proizvodnja 16,5 GWh.

Prema ranijim najavama, Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) planira da gradi solarni park snage 30 MW kod vetroparka Podveležje, a Republika Srpska je dodelila dve koncesije za gradnju solarnih elektrana – privatnoj firmi EFT (60 MW) i državnoj Elektroprivredi Repubike Srpske (73 MW).

Najveći dosad najavljeni projekat, sa snagom od 150 MW, najavio je Eco-Wat iz Kiseljaka.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

11. mart 2022. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

11. mart 2022. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

11. mart 2022. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

11. mart 2022. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu