Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) planira da građanima omogući gradnju solarnih elektrana na njihovom zemljištu, najavio je Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG.
Milutin Đukanović, novi predsednik Odbora direktora EPCG, koji je izabran pre desetak dana, izjavio je da strateški ciljevi ove kompanije moraju biti smanjenje iznosa računa za električnu energiju i povećanje proizvodnje električne energije. On je rekao da će Odboru direktora predložiti da se preispita politika subvencija za električnu energiju.
U naredne četiri godine Crna Gora bi mogla da duplira snagu kapaciteta za proizvodnju električne energije, koja sada iznosi oko 900 MW
Đukanović je u obraćanju javnosti naveo da je prioritet da se napravi model koji će omogućiti svim građanima da kroz posebne programe individualne proizvodnje ostvare značajne benefite.
„Poseban akcenat ćemo dati na izgradnju solarnih elektrana, gdje ćemo omogućiti da građani ostvare značajne benefite od svoje neplodne zemlje. U naredne četiri godine, ukupna instalisana snaga solarnih panela mogla bi dostići 200 MW i to na način da sve košta građane nula evra“, dodao je on
Trenutno Crna Gora ima veoma male instalisane kapacitete za korišćenje solarne energije, ali u toku je realizacija projekta solarne elektrane Briska Gora, snage 262 megavata (MW).
Đukanović će Odboru direktora predložiti gradnju HE Komarnica, vetroparka Krnovo 2 i još jednog agregata u HE Perućica
Đukanović je istakao da će Odboru direktora predložiti da se krene u izgradnju hidroelektrane (HE) Komarnica, snage 170 MW, vetroparka Krnovo 2, snage 50 MW, kao i osmog agregata u HE Perućica, 54 MW.
„U periodu od četiri godine bi se mogli realizovati ili privesti kraju projekti gdje bi se ukupna instalisana snaga, koja sada iznosi 883 MW, povećala za gotovo 100 odsto“, naglasio je Đukanović.
On je dodao da će, ako se potvrdi da je sve urađeno u skladu sa zakonom, nastaviti sa projektom Briska Gora.
Zatvaranje TE Pljevlja nije opcija
On je istakao je da je neophodno završiti modernizaciju Termoelektrane Pljevlja, iako se to moralo uraditi mnogo ranije.
„Zbog enormnog kašnjenja ugroženo je funkcionisanje termoelektrane. Smanjenje emisija štetnih gasova i sanacija odlaganja otpada su projekti koji nemaju alternativu.”, rekao je on.
Đukanović je istakao da prestanak rada TE Pljevlja nije opcija, kao i da će ova termoelektrana biti najmodernija u regionu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.