Prva energetska zadruga u Italiji osnovana je u mestu Magliano Alpi na severu zemlje, a lokalne vlasti planiraju saradnju sa pet susednih opština kako bi razvili mrežu ovakvih zajednica.
Energetske zadruge ili zajednice koje postaju sve popularnije u EU, bi trebalo da pomognu da se decentralizuje proizvodnja energije iz obnovljivih izvora i poveća učešće građana u projektima korišćenja obnovljive energije.
Magliano Alpi planira da energetske zadruge pokrivaju potrebe za energijom polovine stanovnika
Energetska zadruga u mestu Magliano Alpi, koja koristi solarnu energiju, osnovana je zahvaljući novim propisima i podsticajima koje je Italija usvojila tokom druge polovine 2020. godine. Opština planira da iskoristi povećanje iznosa javnih sredstava dostupnih za ovakve projekte i da izgradi mrežu zadruga koje bi pokrivale energetske potrebe polovine njenih stanovnika.
Italija je tokom 2020. godine učinila dosta na podsticanju obnovljivih izvora
U poslednjih šest meseci, Italija je učinila dosta na podsticanju korišćenja obnovljivih izvora energije, kako za privatni tako i za javni sektor, podseća Olivero. Takođe, prema njegovim rečima, opštine sa manje od 5.000 stanovnika, kao što je Magliano Alpi, mogu da dobiju 100.000 evra za energetske zajednice, a ti podsticaji biće dostupni do 2024. godine.
Sredinom 2020. godine, Italijanska vlada povećala je „eko-bonus“ za fotonaponske instalacije i sisteme za skladištenje energije sa 50% na 110%, čime je praktično omogućila vlasnicima stambenih objekata da besplatno instaliraju solarne sisteme.
U prvo vreme, zadruge će biti zasebni entiteti, ali kada se tokom 2021. godine direktiva Evropske unije (EU) o građanskim energetskim zajednicama prenese u Italijansko zakonodavstvo, ove opštine će se spojiti u jednu energetsku zajednicu, kaže Sergio Olivero, predsednik naučnog odbora u energetskoj zadruzi Magliano Alpi, navodi se u izveštaju portala pv-magazine.
Slovenija olakšala osnivanje energetskih zajednica
U Sloveniji su nedavno pojednostavljene procedure za osnivanje energetskih zajednica i povezivanje njihovih uređaja za proizvodnju struje na mrežu, dok je Austrija postala jedna od prvih zemalja u Evropi koja je izradila i predstavila nacrt zakona o energetskim zajednicama.
Što se tiče regiona koji pokriva Balkan Green Energy News, većina energetskih zadruga je u Grčkoj i tamo je taj model sve popularniji, ali beleže se pomaci i u Srbiji i Hrvatskoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.