Podeli
Podeli
Bugarska i Severna Makedonija trebalo bi da završe povezivanje dan-unapred tržišta električne energije u 2022. godini.
Memorandum o razumevanju o spajanju dan-unapred tržišta potpisali su predstavnici operatora prenosnih sistema ESO (Bugarska) i MEPSO (Severna Makedonija), kao i operatori organizovanih tržišta IBEX (Bugarska) i MEMO (Severna Makedonija).
Projekat spajanja tržišta započeo je još 2018.
Projekat povezivanja dan-unapred tržišta dve susedne države započet je 2018. i tada je kao rok za završetak posla najavljena 2019.
Mnogi projekti povezivanja tržišta su u toku u regionu, ali svi su manje-više daleko od završetka
U regionu je u toku više projekata za povezivanje tržišta koji će u nekim zemljama značiti i osnivanje dan-unapred tržišta jer ga sada nemaju, kao što je to slučaj u Severnoj Makedoniji. U toku su projekti za povezivanje tržišta Albanije i Kosova*, Albanije, Bugarske i Severnu Makedonije, Bugarske, Hrvatske i Srbije, Mađarske i Srbije, ali svi su manje-više daleko od završetka.
Organizovana tržišta su važna za razvoj konkurencije u sektoru električne energije
Nepostojanje dan-unapred tržišta odnosno organizovanih tržišta (berze električne energije) u zemljama Zapadnog Balkana (ima ga samo Srbija) sprečava razvoj konkurencije u elektroenergetskom sektoru.
Posle još jednog zastoja, povezivanje tržišta Bugarske i Severne Makedonije ponovo je pokrenuto u septembru kada je Nacionalni operator tržišta električne energije – MEMO imenovan za operatora organizovanog tržišta električne energije.
Potpisivanjem najnovijeg memoranduma dve države su se zvanično potvrdile da nameravaju da ulože sve neophodne napore za spajanje tržišta, navodi se u saopštenju bugarske berze električne energije IBEX.
Projekat će se sprovoditi u skladu sa evropskim ciljnim modelom (European target model), odobrenom zajedničkom mapom puta i u saradnji sa za institucijama za spajanje dan-unapred tržišta (eng. Single Day-Ahead Copling – SDAC).
Ovaj model nedavno je primenila Grčka, kada je prošlog meseca zvanično pokrenula dan-unapred tržište, unutardnevno tržište i balansno tržište – kao deo reforme veleprodajnog tržišta električne energije.
Zemlje koje nisu članice EU komplikuju završetak integracije tržišta u regionu
Stvaranje jedinstvenog evropskog tržišta električne energije omogućiće efikasno korišćenje resursa i stvoriti preduslov za uspešan prelazak na proizvodnju električne energije sa niskim emisijama, cilj koji je zacrtan novim EU propisma i koji proističe iz liderske pozicije Evrope u borbi protiv klimatskih promena, navodi se u saopštenju.
U jugoistočnoj Evropi, dodaje se, ima mnogo zemalja koje nisu članice EU, što integraciju tržišta čini dodatno izazovnim.
Operatori prenosnih sistema i organizovanih tržišta dve zemlje uvereni su da je uspešno povezivanje njihovih tržišta od velike važnosti za uspešnu integraciju tržišta u regionu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.