Električna energija

Bugarska i Severna Makedonija najavile spajanje dan-unapred tržišta u 2022.

bugarska severna makedonija spajanje dan unapred trziste

Slika: Google Maps

Objavljeno

08.12.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.12.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Bugarska i Severna Makedonija trebalo bi da završe povezivanje dan-unapred tržišta električne energije u 2022. godini.

Memorandum o razumevanju o spajanju dan-unapred tržišta potpisali su predstavnici operatora prenosnih sistema ESO (Bugarska) i MEPSO (Severna Makedonija), kao i operatori organizovanih tržišta IBEX (Bugarska) i MEMO (Severna Makedonija).

Projekat spajanja tržišta započeo je još 2018.

Projekat povezivanja dan-unapred tržišta dve susedne države započet je 2018. i tada je kao rok za završetak posla najavljena 2019.

Mnogi projekti povezivanja tržišta su u toku u regionu, ali svi su manje-više daleko od završetka

U regionu je u toku više projekata za povezivanje tržišta koji će u nekim zemljama značiti i osnivanje dan-unapred tržišta jer ga sada nemaju, kao što je to slučaj u Severnoj Makedoniji. U toku su projekti za povezivanje tržišta Albanije i Kosova*, Albanije, Bugarske i Severnu Makedonije, Bugarske, Hrvatske i Srbije, Mađarske i Srbije, ali svi su manje-više daleko od završetka.

Organizovana tržišta su važna za razvoj konkurencije u sektoru električne energije

Nepostojanje dan-unapred tržišta odnosno organizovanih tržišta (berze električne energije) u zemljama Zapadnog Balkana (ima ga samo Srbija) sprečava razvoj konkurencije u elektroenergetskom sektoru.

Posle još jednog zastoja, povezivanje tržišta Bugarske i Severne Makedonije ponovo je pokrenuto u septembru kada je Nacionalni operator tržišta električne energije – MEMO imenovan za operatora organizovanog tržišta električne energije.

Potpisivanjem najnovijeg memoranduma dve države su se zvanično potvrdile da nameravaju da ulože sve neophodne napore za spajanje tržišta, navodi se u saopštenju bugarske berze električne energije IBEX.

Projekat će se sprovoditi u skladu sa evropskim ciljnim modelom (European target model), odobrenom zajedničkom mapom puta i u saradnji sa za institucijama  za spajanje dan-unapred tržišta (eng. Single Day-Ahead Copling – SDAC).

Ovaj model nedavno je primenila Grčka, kada je prošlog meseca zvanično pokrenula dan-unapred tržište, unutardnevno tržište i balansno tržište – kao deo reforme veleprodajnog tržišta električne energije.

Zemlje koje nisu članice EU komplikuju završetak integracije tržišta u regionu

Stvaranje jedinstvenog evropskog tržišta električne energije omogućiće efikasno korišćenje resursa i stvoriti preduslov za uspešan prelazak na proizvodnju električne energije sa niskim emisijama, cilj koji je zacrtan novim EU propisma i koji proističe iz liderske pozicije Evrope u borbi protiv klimatskih promena, navodi se u saopštenju.

U jugoistočnoj Evropi, dodaje se, ima mnogo zemalja koje nisu članice EU, što integraciju tržišta čini dodatno izazovnim.

Operatori prenosnih sistema i organizovanih tržišta dve zemlje uvereni su da je uspešno povezivanje njihovih tržišta od velike važnosti za uspešnu integraciju tržišta u regionu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

8. decembar 2020. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

8. decembar 2020. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

8. decembar 2020. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

8. decembar 2020. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije