Vlada u Ljubljani je u nacrtu zakona o energetskoj efikasnosti definisala mere za promociju i ekspanziju na tom polju, a Slovenija ima i predlog dugoročne strategije o obnovi zgrada do sredine veka. Predstojeće mere obuhvataju i punjače za električna vozila u stambenim i drugim objektima.
Ministarstvo za infrastrukturu je saopštilo da će budući Zakon o efikasnom korišćenju energije urediti tu delatnost i da su neke od odredbi iste kao u postojećem Zakonu o energetici. Drugi delovi su prepravljeni ili dodati da bi se evropsko zakonodavstvo prenelo na domaći teren. Vlada je pripremila i predlog dugoročne strategije za energetsku obnovu zgrada do 2050. godine u skladu sa direktivama Evropske unije i Slovenija je tako otpočela javnu raspravu o energetskoj efikasnosti.
Odvojeni daljinski merači za grejanje, hlađenje, vruću vodu
Tekst predloga zakona određuje mere za jačanje i promovisanje energetske efikasnosti i standarde za potrebne proizvode. Vlasti su ukazale na česte promene u evropskom zakonodavstvu koje su dovele do potrebe da se obuhvati veći deo sektora i da se odvoji od aktuelnog zakona da bi se transpozicija, ubacivanje propisa, sprovela u rokovima.
Nacrt odvaja merenje potrošnje prirodnog gasa od drugih energenata
Merenje potrošnje energenata i podaci na računima su razrađeni, a registrovanje potrošnje prirodnog gasa je izdvojeno. Sve nove zgrade sa centralnim grejanjem ili hlađenjem ili u okviru daljinske mreže grejanja i hlađenja moraće biti opremljene pojedinačnim meračima za grejanje, hlađenje i potrošnju vruće vode, soji u dokumentu.
Punjači za električna vozila
Novi objekti s više od deset mesta za parkiranje kao i oni koji prolaze sveobuhvatnu obnovu moraće da imaju instalirane kablove za punjenje električnih vozila, objavila je vlada u Ljubljani.
Zgrade će biti dekarbonizovane najkasnije polovinom 21. veka
Strategija za energetsku obnovu zgrada, koja se nadovezuje na dokumente iz 2015. i 2018. godine, uključuje nove instrumente za finansiranje. Zainteresovani komentare mogu da pošalju do 10. septembra.
Vlada je izrazila ambiciju da učini postojeći fond zgrada visokoefikasnim u energetskom smislu i dekarbonizovanim najkasnije 2050. godine. Strategija se oslanja na Celoviti nacionalni energetski i klimatski plan, poznat i po akronimima NECP i NEKP.
Ona pruža pregled po sektorima zajedno sa spiskom prepreka, mogućnostima za finansiranje, predlozima isplativih rešenja te raspoloživim materijalima i potencijalima energije iz obnovljivih izvora i grejnih sistema. Koncepcija izgradnje i obnove zasnovana je na pristupu kod kojeg nema neto emisija gasova s efektom staklene bašte i sa prikazom seizmičkih i požarnih rizika.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.