Vesti

EPCG može da uzme partnera za projekat HE Komarnica

partnerstvo

Slika: Dragica Sekulić

Objavljeno

04.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) može sama da odluči da li će planiranu hidroelektranu (HE) Komarnica od 170 MW graditi samostalno ili će taj projekat raditi sa nekim partnerom, izjavila je ministarka ekonomije Dragica Sekulić.

Prirodno je da EPCG radi taj projekat, a da li će ga raditi samostalno ili sa patnerom to je njena komercijalna odluka, rekla je Sekulić, javili su lokalni mediji.

EPCG takođe može da bira da li će uzeti kredit ili sama finansirati projekat

Prema Zakonu o koncesijama država ima pravo da tu koncesiju da direktno EPCG-u, a da kompanija donese odluku o tome da li će u projekat ići sama, kao i da li će uzeti kredit ili će graditi iz sopstvenih sredstava,” objasnila je Sekulić.

Kao jedan od prvih koraka ka realizaciji projekta, Vlada Crne Gore je nedavno utvrdila predlog detaljnog prostornog plana za prostor višenamenske akumulacije na reci Komarnici na severozapadu zemlje, a izabrana opcija nije najprofitabilnija već najmanje štetna po životnu sredinu, navodi se u saopštenju.

Cena projekta će se znati kada dođe do potpisivanja o izgradnji

Sekulić je takođe izjavila da se o ceni projekta ne može govoriti dok se ne dođe do potpisivanja samog ugovora o izgradnji, a da do toga treba završiti idejno rešenje, izraditi glavni projekat i sprovesti tender, navodi se u izveštajima.

Trenutna procena vrednosti projekta je 246,5 miliona evra, a konsultantska kuća Fidelity Consulting je nedavno skrenula pažnju da je to za 60 miliona evra više od prethodne procene. EPCG je na to odgovorila da je prethodna procena zastarela.

Prema ranijim izveštajima, planirana proizvodnja električne energije u HE Komarnica je 209 GWh godišnje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

4. jun 2020. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

4. jun 2020. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

4. jun 2020. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

4. jun 2020. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila