Dok se primiču rokovi za kontroverzni projekat izgradnje elektrane na ugalj, Kosovo* se sprema za raspravu kod Sekretarijata Energetske zajednice. Ovo međunarodno telo je pokrenulo postupak zbog, kako tvrdi, protivzakonite državne pomoći za pogon Kosova e Re.
Predstavnici vlasti će izneti argumente 17. januara u Beču, izjavio je Valjdrin Luka, ministar za ekonomski razvoj. U izjavama za više medija, on tvrdi da su „razni stručnjaci“ podrobno analizirali spor i zaključili da državna pomoć u ovom slučaju nije u suprotnosti sa zakonom.
Taj član odlazećeg kabineta izrazio je nadu da će pitanje biti rešeno do februara i dodao da je odgovor već poslat sekretarijatu. Po njegovim rečima, ročište će biti prilika da se čuju navodi o eventualnim neposrednim prekršajima.
Vlada u Prištini treba u međuvremenu da se sastavi i da radi na planu i tokom pravnog spora, naglasio je Luka. Naveo je da je Bosna i Hercegovina uspela da se opravda nakon što je isti mehanizam bio pokrenut i da je ta zemlja nastavila aktivnosti u cilju podizanja termoelektrane.
Luka zastupa tezu da su podsticaji bili „jedini način“ da se sastavi poslovni ugovor s kompanijom ContourGlobal Plc iz Sjedinjenih Država. Konzorcijum kojeg predvodi General Electric Co. je u maju proglašen najboljim ponuđačem za inženjering, nabavku i izgradnju (EPC) te dugoročno održavanje.
Pokrajina čije proglašenje nezavisnosti Srbija ne priznaje u opasnosti je da ostane bez 19,7 miliona evra ukoliko do marta je obezbedi garancije. Za to joj treba dvotrećinska većina u parlamentu. I Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova, koji pregovaraju o formiranju vlade, protivili su se rešenjima za Kosova e Re ili Novo Kosovo. Predviđeni kapacitet je barem 450 megavata.
Sporazum sa ContourGlobal-om potpisan je pre dve godine. Kamen temeljac je trebalo da postavi ove godine i da termoelektranu 2023. učini operativnom. To postrojenje je predviđeno da traje 40 godina. Luka je izašao s procenom za ukupne garancije od 350 miliona evra.
Viktor Berišaj iz Climate Action Network Europea (CAN Europe) izjavio je da projekat, koji je izgubio podršku Svetske banke, favorizuje investitora i da podriva ostale učesnike na tržištu – pogotovo u oblasti obnovljivih izvora energije. Po njegovom mišljenju, ukoliko se ova elektrana na lignit napravi, građani će morati da pokriju troškove kroz račune.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.