OIE

Energetska zajednica usvojila odluku kojom se cilj Makedonije za OIE snižava sa 28% na 23% do 2020.

Foto: Pixabay

Objavljeno

07.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarski savet Energetske zajednice usvojio je odluku kojom se cilj Makedonije da udeo obnovljivih izvora energije (OIE) u ukupnoj potrošnji energije do 2020. poveća na 28% snižava na 23%.

Odluka je usvojena nakon što je BJR Makedonija zatražila razmatranje cilja udela OIE do 2020. godine s obzirom na revidiranje statističkih podataka o upotrebi biomase u zemlji.

Revidiranje podataka o biomasi obavljeno je nakon što je sprovedena anketa o potrošnji. Podaci su revidirani unazad do 2009. godine, što znači da je udeo OIE u 2009. godini, na osnovu kog je 2012. godine utvrđen prvobitan cilj za 2020. godinu, iznosio 17,2%, a ne 21,9% kako se smatralo, objasnila je u pisanom odgovoru Barbora Poyner, predstavnica za odnose sa javnošću Sekretarijata Energetske zajednice.

Dostignut udeo OIE od 18,2% u 2016.

U 2016. godini, BJR Makedonija je dostigla udeo OIE od samo 18,2% u ukupnoj finalnoj potrošnji energije, što je manje od predviđenog proseka od 24,6% za 2015. i 2016. godinu, navodi se u najnovijem Godišnjem izveštaju o implementaciji Sekretarijata Energetske zajednice.

U 2017. godini, ova balkanska država je imala ukupno 753 MW kapaciteta OIE, uključujući velike hidroelektrane (HE), 585 MW, male HE (MHE), 107 MW, kapacitete energije vetra, 37 MW, solarne kapacitete, 17 MW, i postrojenja na biogas, 7 MW.

Makedonija priprema aukcije za OIE

Nacrti propisa koje je Makedonija pripremila predviđaju pokretanje tenderskih postupaka sa elektronskim obrnutim aukcijama za dodeljivanje premija investitorima u fotonaponske sisteme i vetroelektrane, a kriterijum za dodelu premija biće najniža zatražena subvencija.

Prema rečima Aleksandra Dedinca iz USAID-a, kako je preneo Večer, i dalje se predviđaju fid-in tarife za hidroelektrane (HE) snage do 10 MW, vetroparkove do 50 MW, i postrojenja na biomasu i biogas do 1 MW, dok se premije predviđaju za vetroparkove instalisane snage do 50 MW i fotonaponske sisteme instalisane snage do 30 MW.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

7. decembar 2018. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

7. decembar 2018. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

7. decembar 2018. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vetroparkovi prikljucak na mrezu eu windeurope izvestaj

WindEurope: Vetroparkovi snage 500 GW čekaju priključak na mrežu

7. decembar 2018. - Pristup mreži je zamenio procedure za dobijanje dozvola kao usko grlo broj jedan za izgradnju vetroelektrana.