Ministarstvo ekonomije Crne Gore saopštilo je da pokreće program Energetski efikasan dom, čiji je cilj smanjenje troškova grejanja i povećanje komfora u domaćinstvima, ostvarivanje značajnog smanjenja emisija CO2 u sektoru domaćinstava, kao i razvoj tržišta sistema za grejanje na biomasu u Crnoj Gori.
Program Energetski efikasan dom podrazumeva atraktivan i održivi finansijski mehanizam u cilju primene mera energetske efikasnosti u domaćinstvima. Za potrebe ovog Programa, Ministarstvo ekonomije je obezbedilo 120.000 evra za subvencionisanje kamata i naknada za obradu kredita za kupovinu i ugradnju sistema za grejanje na moderne oblike biomase (pelet, briket), ugradnju termoizolacije na fasadi stambenog objekta i ugradnju energetski efikasne fasadne stolarije.
Građani će biti u prilici da apliciraju za beskamatne kredite do maksimalnog iznosa od 8.000 evra, sa periodom otplate do šest (6) godina, za sprovođenje mera energetske efikasnosti u svojim domaćinstvima, dok će Ministarstvo ekonomije subvencionisati troškove obrade kredita i kamate za celokupan period otplate kredita, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo ekonomije sprovodi ovaj Program u saradnji sa partnerskim firmama: Mikromont, Home Systems, Plam Inženjering, Veneta Plamen i Roaming Montenegro, kao i partnerskim bankama: Lovćen banka, Prva banka Crne Gore i Atlas banka.
Program Energetski efikasan dom predstavlja nastavak programa Energy Wood, koji je Ministarstvo ekonomije kroz tri faze realizovalo od 2013. godine, i u okviru kojeg je ugrađeno oko 1.010 sistema za grejanje na pelet i briket širom Crne Gore.
Vlada traži konsultante za sprovođenje MEEP 2
Vlada Crne Gore je ranije dobila zajam od Međunarodne banke za rekonstrukciju i razvoj (IBRD), članice grupacije Svetske banke, u iznosu od 6 miliona evra, u cilju finansiranja druge faze projekta „Energetska efikasnost u Crnoj Gori“ (MEEP 2).
Deo sredstava ovog kredita namenjen je za plaćanje ugovora za uslugu izrade detaljnih energetskih pregleda, projektne dokumentacije, izvođenje tehničkog monitoringa i evaluacija i vršenje usluge nadzora za 18 zdravstvenih objekata koji su predmet adaptacije preko MEEP 2.
Rok za dostavljanje pisama namere je 18. oktobar, navodi se na sajtu Direktorata za energetsku efikasnost.
U okviru istog programa, Vlada Crne Gore traži i konsultanta za sprovođenje socijalnog monitoringa i evaluacije, a rok za dostavljanje pisama namere je 26. oktobar.
Finansijska sredstva za implementaciju Prvog projekta energetske efikasnosti (MEEP 1) bila su obezbeđena kreditom koji je Vlada Crne Gore uzela od IBRD-a u iznosu od 11,5 miliona evra, čijom realizacijom je adaptirano 25 javnih objekata, i to 16 zdravstvenih i devet obrazovnih ustanova.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.