OIE

Gradnja HE Vranduk bi uskoro mogla biti nastavljena

Gradnja HE Vranduk bi uskoro mogla biti nastavljena

Slika: Pixabay

Objavljeno

14.02.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.02.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Radove na izgradnji hidroelektrane Vranduk, na reci Bosni, nastaviće hrvatska firma Končar – Inženjering za energetiku i transport (KET) najverovatnije u saradnji sa novim podizvođačem, sarajevskim Euro-Asfaltom. Čeka se dozvola Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Kada će biti nastavljeni radovi prekinuti pre više od godinu dana, zavisi od toga da li će i kada  stići dozvola Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Euro-Asfalt bi ušao u ovaj projekat, kako navodi portal Klix.ba, umesto austrijske firme Strabag koja je prvobitno, zajedno sa hrvatskim Končarom, pobedila na međunarodnom tenderu za izgradnju Vranduka.

U januaru 2016. Elektroprivreda BiH potpisala je ugovor o izgradnji HE Vranduk sa ovim konzorcijumom. Vrednost tog ugovora bila je 112,3 miliona KM, odnosno 57,4 miliona evra.

Ugovor je obuhvatao izradu projektne dokumentacije, proizvodnju, isporuku i montažu opreme, izvođenje građevinskih radova, testiranje i puštanje postrojenja u pogon.

Nakon što je Strabag tražio da se poveća ugovorena cena, a taj zahtev nije odobren, austrijska firma je odlučila da se povuče iz projekta izgradnje.

Elektroprivreda BiH i Strabag su raskinuli ugovor, pa su radovi na izgradnji ove protočne hidroelektrane obustavljeni pre više od godinu dana.

Za ovaj projekat bila su obezbeđena sredstva JP Elektroprivrede BiH, kao i krediti Evropske investicione banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

U novembru 2016. godine, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije odobrilo je nacrt energetske dozvole Elektroprivredi BiH (EPBiH) za izgradnju Vranduka, instalirane snage 19.63 MW i planirane godišnje proizvodnje električne energije 96 GWh.

Radovi na izgradnji ovog postrojenja za proizvodnju zelene energije čija je vrednost 57,4 miliona evra zvanično su počeli u septembru 2016, na području grada Zenice u centralnoj BiH.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

14. februar 2018. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

14. februar 2018. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

14. februar 2018. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

14. februar 2018. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u