Vlade 25 zemalja Evropske unije (EU) opredelile su od prošlog septembra ukupno oko 236 milijardi evra za razne mere pomoći firmama i građanima zbog rasta cena energije. Mere uključuju poreske olakšice, ali i direktnu finansijsku pomoć, navodi ekonomski institut Bruegel iz Brisela.
Jedna od mera pomoći koja je primenjena u većini posmatranih zemalja je smanjenje poreza na energiju, uključujući i suspendovanje takse za zelenu energiju, što je na primer uradila Austrija. Takođe, većina članica EU uvela je direktnu finansijsku pomoć ugroženim domaćinstvima.
Većina zemalja EU se opredelila za smanjenje poreza na energiju i finansijsku pomoć ugroženima
Druge vrste pomoći koje je zabeležio Bruegel uključuju ograničavanje maloprodajnih i veleprodajnih cena električne energije i prirodnog gasa, nametanje poreza na ekstraprofit, kao i podršku firmama. U Grčkoj, na primer, vlada subvencioniše struju i gas za domaćinstva i mala preduzeća.
Većinu od 236 milijardi evra izdvajaju četiri zemlje EU
Većinu ukupnog iznosa, preko 180 milijardi evra, izdvajaju četiri zemlje EU, i to Nemačka (60,2 milijarde), Italija (49,5 milijardi), Francuska (44,7 milijardi) i Španija (27,3 milijarde).
Bruegel navodi da su ove mere “razmatrane, predložene ili usvojene” u periodu od septembra 2021. godine, kada je energetska kriza već bila nastupila. Podaci se odnose na državne politike, dok mere na lokalnom i nadnacionalnom nivou nisu obuhvaćene, iako nisu manje važne, naglašava ova organizacija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.