Tirana je nedavno pozvala 40 predstavnika javnih institucija, civilnog društva, akademske zajednice i javnih i privatnih kompanija da doprinesu razvoju zajedničke vizije Plana održive urbane mobilnosti grada, postavivši im pitanje: „Kako želite da Tirana izgleda 2030. godine?“
Grad Tirana je jedan od partnera u regionalnom projektu “Održiva urbana mobilnost u zemljama Jugoistične Evrope II” (SUMSEEC II), u okviru Otvorenog regionalnog fonda za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (ORF-EE). Projekat finansira nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a implementira GIZ.
Vizija koju su razvile zainteresovane strane u Tirani predstavlja osnovu za Plan održive urbane mobilnosti – strateški plan osmišljen tako da odgovori na potrebe ljudi i privrede u gradovima i okolini i poboljša kvalitet života.
Erion Veliaj, gradonačelnik Tirane, istakao je: „Održiva urbana mobilnost je ozbiljna i važna tema za naš grad. Za 4 godine smo obavili veliki posao na proširenju prostora za pešake, izgradili smo više od 40 kilometara biciklističkih staza, izdali nekoliko dozvola za električni taksi koji svakodnevno radi u Tirani, testirali prvi električni autobus za javni gradski prevoz i vrlo brzo ćemo imati prvu zelenu autobusku liniju. Razvoj pametnog, zelenog i otvorenog grada je rešenje i naš zajednički izazov, i zato smo potpuno posvećeni procesu planiranja održive urbane mobilnosti i rešeni smo i imamo energiju da preduzmemo dalje korake ka ostvarenju ciljeva“.
Ismail Beka, GIZ, dodao je: „Uzimajući u obzir dinamiku demografskog razvoja tokom godina tranzicije i nekontrolisanu urbanizaciju Tirane, vizija i konkretni koraci ka značajnom poboljšanju bezbedne i brze mobilnosti javnim gradskim prevozom i biciklima za građane Tirane važni su za budućnost grada“.
Anna Loffing, urbanista, SEE Change Net (ekspert Nemačkog centra za međunarodne migracije i razvoj, CIM), rekla je: „Planiranje za ljude zahteva planiranje sa ljudima. Planiranje održive urbane mobilnosti treba da je demokratski i transparentan proces, što podrazumeva konsultovanje građana i zainteresovanih strana. Način na koji se krećemo kroz grad ima uticaj na svakog stanovnika u svakodnevnom životu!“
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.