Mobilnost

Zagađenje i gužve u gradskom prevozu – Tirana preduzima korake ka rešenju

Zagadjenje-guzve-gradski-prevoz-tirana

Foto: GIZ ORF-EE

Objavljeno

10.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tirana je nedavno pozvala 40 predstavnika javnih institucija, civilnog društva, akademske zajednice i javnih i privatnih kompanija da doprinesu razvoju zajedničke vizije Plana održive urbane mobilnosti grada, postavivši im pitanje: „Kako želite da Tirana izgleda 2030. godine?“

Grad Tirana je jedan od partnera u regionalnom projektu “Održiva urbana mobilnost u zemljama Jugoistične Evrope II” (SUMSEEC II), u okviru Otvorenog regionalnog fonda za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (ORF-EE). Projekat finansira nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a implementira GIZ.

Vizija koju su razvile zainteresovane strane u Tirani predstavlja osnovu za Plan održive urbane mobilnosti – strateški plan osmišljen tako da odgovori na potrebe ljudi i privrede u gradovima i okolini i poboljša kvalitet života.

Erion Veliaj, gradonačelnik Tirane, istakao je: „Održiva urbana mobilnost je ozbiljna i važna tema za naš grad. Za 4 godine smo obavili veliki posao na proširenju prostora za pešake, izgradili smo više od 40 kilometara biciklističkih staza, izdali nekoliko dozvola za električni taksi koji svakodnevno radi u Tirani, testirali prvi električni autobus za javni gradski prevoz i vrlo brzo ćemo imati prvu zelenu autobusku liniju. Razvoj pametnog, zelenog i otvorenog grada je rešenje i naš zajednički izazov, i zato smo potpuno posvećeni procesu planiranja održive urbane mobilnosti i rešeni smo i imamo energiju da preduzmemo dalje korake ka ostvarenju ciljeva“.

Ismail Beka, GIZ, dodao je: „Uzimajući u obzir dinamiku demografskog razvoja tokom godina tranzicije i nekontrolisanu urbanizaciju Tirane, vizija i konkretni koraci ka značajnom poboljšanju bezbedne i brze mobilnosti javnim gradskim prevozom i biciklima za građane Tirane važni su za budućnost grada“.

Anna Loffing, urbanista, SEE Change Net (ekspert Nemačkog centra za međunarodne migracije i razvoj, CIM), rekla je: „Planiranje za ljude zahteva planiranje sa ljudima. Planiranje održive urbane mobilnosti treba da je demokratski i transparentan proces, što podrazumeva konsultovanje građana i zainteresovanih strana. Način na koji se krećemo kroz grad ima uticaj na svakog stanovnika u svakodnevnom životu!“

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija elektricni automobili revoz tvingo memorandum golob

Slovenija potpisala memorandum o proizvodnji novog električnog Reno Tvinga

10. oktobar 2019. - Vlada Slovenije i Reno potpisali su memorandum o razumevanju o proizvodnji nove verzije električnog modela Twingo u pogonima firme Revoz

fiat grande panda stellantis srbija elektricni automobili

Počela proizvodnja električnih automobila u Srbiji

10. oktobar 2019. - Uz najavljene državne subvencije, cena električnog automobila Fiat Grande Panda bi mogla biti oko 18.000 evra

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

10. oktobar 2019. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

Holandija dobija gradsku cetvrt ciji ce stanovnici morati da dele automobile

Stanovnici nove gradske četvrti u Holandiji će morati da dele automobile

10. oktobar 2019. - Utreht, četvrti grad po veličini u Holandiji, dobiće naselje čiji će stanovnici deliti automobile