OIE

VSB Group planira gradnju vetroparka snage 329 MW u Dalmaciji

VSB Group planira gradnju vetroparka snage 329 MW u Dalmaciji

Foto: FMedic_photography from Pixabay

Objavljeno

03.05.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.05.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma VSB Hrvatska, članica međunarodne kompanije VSB Group, planira da izgradi vetropark snage 329 megavata (MW) u blizini mesta Imotski u Dalmaciji.

VSB Hrvatska planira da u okolini Imotskog izgradi Zonu Imotski – niz vetroelektrana ukupne snage 329 megavata koji će godišnje proizvoditi 700 gigavat-sati (GWh) električne energije, prenela je Slobodna Dalmacija.

Projekat Zona Imotski imao bi kapacitet veći od trenutno najveće vetroelektrane u Hrvatskoj – Senj, snage 156 MW, ali bio bi drugi kada se pogledaju najavljeni projekti jer je nedavno predstavljen vetropark Lički Medvjed, snage 425 MW.

Vetropark će se graditi na teritoriji šest opština

VSB grupa se bavi razvojem, gradnjom i upravljanjem vetroparkovima i solarnim elektranama i dosad je instalirala kapacitete snage 1 GW, a upravlja sa elektranama snage skoro 2 GW. Početkom 2020. švajcarska investiciona kompanija Partners Group preuzela je 80 odsto ove nemačke firme.

Vetropark kod Imotskog će se, kako prenosi list, graditi na prostoru šest opština: Proložac, Lovreć, Lokvičići, Podbablje, Zagvozd i Runovići. Godišnja proizvodnja električne energije biće dovoljna da se napaja cela Splitsko-dalmatinska županija, koja ima oko pola miliona stanovnika. Investicija se procenjuje na tri milijarde kuna ili skoro 400 miliona evra.

Projekat Zona Imotski još je u početnim fazama

Ante Renić, direktor VSB Hrvatska, izjavio je da je projekat Zona Imotski prvi veliki projekat koji VSB razvija u Hrvatskoj. On je istakao da bi gradnja vetroparka omogućila razvoj privrede u ovom kraju jer će biti obnovljena i proširene energetska mreža.

Projekat Zona Imotski još je u početnim fazama i trenutno čeka podzakonske akte za dobijanje energetskog odobrenja od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. U isto vreme obavlja se procena uticaja na životnu sredinu.

Svi vetroagregati biće sagrađeni, kako se navodi, u skladu sa dobrim praksama kompanije VSB Group, pa će svaka turbina biti udaljena minimalno 500 metara od kuća i 200 metara od puteva i ostalih infrastrukturnih objekata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

3. maj 2022. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

3. maj 2022. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

3. maj 2022. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

3. maj 2022. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti