Električna energija

Vojvodina daje subvencije od 12 miliona dinara za korišćenje solarne energije

vojvodina subvencije navodnjavanje solar

Foto: Markus Distelrath from Pixabay

Objavljeno

22.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj pripremio je 12 miliona dinara za podsticanje korišćenja solarne energije u poljoprivrednim gazdinstvima.

Registrovana poljoprivredna gazdinstva u Vojvodini dobila su mogućnost da se prijave na konkurs Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj za dodelu bespovratnih podsticajnih sredstava za sufinansiranje projekata korišćenja solarne energije.

Inače, u 2019. godini je, prema podacima sa sajta Pokrajinskog sekretarijata, za projekte primene solarne energije u poljoprivrednim gazdinstvima bilo pripremljeno 25 miliona, 2020. ukupno 35 miliona, a prošle godine 12 miliona dinara.

Pokrajinski sekretarijat dodeljuje sredstva za sufinansiranje projekta u iznosu od maksimalno 80 odsto vrednosti investicije

Bespovratna podsticajna sredstva namenjena su za korišćenje solarne energije za potrebe navodnjavanja seoskih gazdinstava sa teritorije Autonomne pokrajine Vojvodine.

Namera je da se podrži nabavka i montaža novih solarnih pumpnih sistema za navodnjavanje (fotonaponski paneli, invertor, akumulatori) i ostala prateća elektro i mašinska oprema, navodi se u javnom pozivu.

Subvencije se ne mogu dobiti za izgradnju bunara, rezervoara i dela zalivnih sistema iza rezervoara.

Pokrajinski sekretarijat dodeljuje sredstva za sufinansiranje projekta u iznosu od maksimalno 80 odsto vrednosti investicije. Jedan korisnik može dobiti najviše 800.000 dinara, i podneti prijavu za realizaciju samo jednog projekta.

Rok za podnošenje prijava je 29. februar.

Cilj je da se poveća energetska samostalnosta poljoprivrednih gazdinstava

Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj subvencije dodeljuje, kako je naveo, kako bi se podstakla ugradnja energetski efikasnije opreme za korišćenje solarne energije u svrhe navodnjavanja, smanjili troškovi za  energente, uvozna zavisnosti korišćenja fosilnih goriva i emisije štetnih gasova u okolinu.

Cilj je i da se poveća energetska samostalnosta poljoprivrednih gazdinstava, afirmiše korišćenje obnovljivih izvora energije i obnove postojeći sistemi za navodnjavanje kod registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, piše u javnom pozivu.

Podsticaji se ne mogu koristiti za sve vrste građevinskih radova, kupovinu polovne opreme i materijala, poreze, uključujući i porez na dodatu vrednost, i carinske, uvozne i ostale vrste administrativnih taksi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

22. februar 2024. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

22. februar 2024. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

22. februar 2024. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

22. februar 2024. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta