Vlada Srbije razmotriće uvođenje podsticaja za korišćenje električnih vozila. Osnivanje radne grupe sa ovim zadatkom planirano je za narednu godinu, a studija sa predlogom optimalnog rešenja trebalo bi da bude napisana do 2019. godine.
Uvođenje podsticaja je jedna od 13 mera definisanih u Programu za primenu Strategije razvoja energetike Republike Srbije za period do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine, za period 2017. do 2023. godine, kako bi se postigli planirani ciljevi u oblasti obnovljivih izvora energije. Uredbu o Programu je nedavno usvojila Vlada Srbije.
Ovo je prvi put da se električna vozila pominju u strategijama Vlade Srbije koje se odnose na energetiku.
Korišćenje električnih vozila je navedeno u delu koji se bavi obnovljivim izvorima energije u sektoru saobraćaja.
„Osim biogoriva, stimulisanje upotrebe električnih vozila može značajno doprineti postizanju sektorskog cilja od 10 odsto, pa je potrebno razmotriti tu mogućnost“, piše u Programu.
Mera se zove „Razmatranje mogućnosti uvođenja podsticaja za upotrebu električnih vozila“, a cilj je smanjenje upotrebe fosilnih izvora energije u transportu. Aktivnost će sprovesti tri ministarstva Vlade Srbije – rudarstva i energetike, saobraćaja i finansija.
Pokazatelj ispunjenosti ove mere biće da do 2019. bude pripremljena studija sa predlogom optimalnog rešenja, koja može poslužiti kao osnov za izradu propisa.
Programom se predviđaju dve aktivnosti za uvođenje podsticaja za upotrebu električnih vozila.
Prva je uspostavljanje radne grupe sa zadatkom da se ispitaju mogućnosti, opravdanost i ograničenja podsticaja za korišćenje električnih vozila i razvije predlog konkretnog modela. Rok za ovu aktivnost je 2018.
Izrada studije sa predlogom optimalnog rešenja uklapanja potrošnje električnih vozila u dnevne dijagrame proizvodnje električne energije sa analizom efekata integracije električnog transporta u nacionalni energetski sistem koja može poslužiti kao osnov za uvođenje podsticaja i za izradu propisa, je druga aktivnost. Elektroprivreda Srbije (EPS), kao operator distributivnog sistema, mora ovo da uradi do 2019. godine.
Inače, podsticaji za električna vozila su retki u regionu. Albanija, Kosovo*, Makedonija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora ih nemaju, dok ih sve okolne države članice EU, osim Hrvatske, imaju.
Prvi punjači instalirani u julu
Prvi punjač za električna vozila na autoputu u Srbiji otvoren je na naplatnoj rampi Preševo, na granici sa Makedonijom u julu. Srpska prestonica Beograd, istog meseca, instalirala je šest punjača na javnom parkingu na Obilićevom vencu.
U aprilu je Mašinski fakultet u Beogradu pustio u rad superbrzi punjač za električne automobile u okviru evropskog projekta Green Balkanika. Projekat treba da obezbedi neophodnu infrastrukturu za električna vozila na putu dugačkom 2.000 kilometara, od Minhena, preko Salzburga, Ljubljane, Zagreba, Beograda, Skoplja, Podgorice, Tirane do Dubrovnika, Splita i Zadra sve do Kopra.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.