OIE

Vlada poslala parlamentu predloge zakona o energetskoj efikasnosti i o OIE i visokoefikasnoj kogeneraciji

Slika: Vlada Hrvatske

Objavljeno

16.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska vlada usvojila je konačne predloge izmena i dopuna dva energetska zakona – o obnovljivim izvorima energije (OIE) i visokoefikasnoj kogeneraciji, kao i o energetskoj efikasnosti, i poslala ih parlamentu na usvajanje. Predlozi zakona unose novine u otkupu energije od povlašćenih proizvođača električne energije, uvode obavezne mere energetske efikasnosti za krajnje potrošače i mere za veće korišćenje solarne energije u domaćinstvima.

Ivo Milatić, državni sekretar u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, izjavio je da se novim propisom o OIE i visokoefikasnoj kogeneraciji snabdevači električnom energijom obavezuju da od Hrvatskog operatora tržišta električne energije (HROTE) otkupljuju određeni udeo električne energije povlašćenih proizvođača isporučen Hrvatskom operatoru tržišta nergije (HROTE). Preostali udeo operator će prodavati na tržištu električne energije.

Inače, 1. januara 2019. godine trebalo bi da prestane obaveza snabdevača da od operatora preuzimaju svu isporučenu električnu energiju povlašćenih proizvođača po regulisanoj otkupnoj ceni. Ukidanje ove obaveze odloženo je dva puta. Sada se u Predlogu zakona navodi da bi prestanak ugrozio sistem subvencionisanja odnosno uredno podmirivanje ugovorenih obveza operatora prema povlašćenim proizvođačima s kojima ima sklopljene ugovore o otkupu.

Predlogom zakona se, takođe, hrvatsko zakonodavstvo usklađuje sa izmenama EU Direktive o OIE.

Novim propisom će se omogućiti brži razvoj korišćenja solarne energije u domaćinstvima, transparentnije javno nadmetanje, pravna zaštita i kontrola zakonitosti sprovedenih nadmetanja za dodelu tržišne premije i za podsticanje garantovanom cenom, rekao je Milatić.

Uvođenje obaveznih mera za energetsku efikasnost za krajnje potrošače

Predlogom zakona o energetskoj efikasnosti u hrvatsko zakonodavstvo prenose se odredbe EU Direktive o energetskoj efikasnosti kojom se predviđa da svaka država članica, u cilju postizanja kumulativnog cilja uštede energije u krajnjoj potrošnji, do 31. deccembra 2020. godine uvede sistem obavezne energetske efikasnosti. Ali, ostavlja se i mogućnost za alternativne mere.

Hrvatska je Nacionalnim akcionim planom energetske efikasnosti definisala da će deo ušteda ostvariti kroz obavezne mere, a deo kroz alternativne, pa se Predlogom zakona uvode obavezne mere za krajnje potrošače.

U Predlogu zakona se navodi i da je razlog za novi propis to što je Evropska komisija otvorila istragu o ispravnom sprovođenju Direktive EU o energetskoj efikasnosti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

16. novembar 2018. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

16. novembar 2018. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

16. novembar 2018. - Za unapređenje energetske efikasnosti objekata od javnog značaja u Srbiji izdvojeno je 571,3 miliona dinara

mehanizam za modernizaciju projekti eu

3,66 milijardi evra iz Modernizacionog fonda za projekte čiste energije u devet zemalja EU

16. novembar 2018. - Projekti obnovljivih izvora energije, modernizacije mreže i energetske efikasnosti biće podržani i u Hrvatskoj, Sloveniji, Grčkoj i Rumuniji.