Životna sredina

U Beogradu počeo drugi protest „Petkom za budućnost“, jedan od nekoliko hiljada širom sveta

petak-buducnost-planeta

Foto: Pixabay

Objavljeno

20.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Danas se širom sveta održavaju klimatski protesti „Petkom za budućnost“, koje je inspirisala sada 16-godišnja Šveđanka Greta Thunberg svojim štrajkovima ispred parlamenta zahtevajući snažniji odgovor na klimatske promene i smanjenje emisija CO2 u skladu sa Pariskim sporazumom. Procenjuje se da u nekoliko hiljada akcija učestvuje više miliona ljudi u 156 zemalja sveta.

U Beogradu je drugi po redu protest „Petkom za budućnost“ počeo u 17 časova kod Terazijske česme, a učesnicima se obraćaju organizatori…

https://www.facebook.com/petakzabuducnost/videos/1490303314450169/

 

Protest se zatim nastavio na Platou kod Filozofskog fakulteta…

https://www.facebook.com/petakzabuducnost/videos/432343520728618/

 

Prof. dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta u Beogradu je proteklog leta u autorskom članku za Balkan Green Energy News pisao da ne treba da čudi zašto se tinejdžeri „danas nalaze u prvim linijama bitke za promene, i organizuju proteste širom planete, pa i u Beogradu“.

Prema njegovim rečima, za današnje tinejdžere, čija je budućnost ugrožena sve dramatičnijim globalnim zagrevanjem, ništa osim planova sadržanih u Pariskom sporazumu ne može da bude razumno. A ti planovi podrazumevaju napuštanje uglja, nafte i gasa do sredine ovog veka i okretanje 100% obnovljivim izvorima energije.

Klimatski protesti se danas odvijaju ili su se odigrali i u drugim gradovima regiona, poput Sarajeva i Prištine.

Umesto avionom, Greta u SAD otišla brodom preko Atlantika

Greta Thunberg je u avgustu 2019. od Velike Britanije do SAD otplovila brodom kako bi ukazala na štetne emisije sektora avijacije. Jahta kojom je Greta plovila 15 dana opremljena je solarnim panelima i podvodnim turbinama, što je obezbedilo klimatsku neutralnost njenog putovanja na klimatske konferencije u SAD i Čileu.

Prema podacima Evropske komisije, direktne emisije sektora avijacije su odgovorne za 3% ukupnih emisija gasova sa efektom staklene bašte Evropske unije i 2% globalnih emisija.

„Neko ko leti od Londona do Njujorka i nazad proizvede otprilike isti nivo emisija kao prosečan građanin EU grejanjem svog domaćinstva tokom cele godine“, navodi Evropska komisija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

20. septembar 2019. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

elektro ljubljana, rode

Elektro Ljubljana štiti rode i njihova staništa

20. septembar 2019. - Elektro Ljubljana godinama doprinosi zaštiti roda, osiguravajući im sigurna gnezdilišta i prateći njihove migracije

bih centrotrans punionica cng prirodni gas javni prevoz

Sarajevski Centrotrans planira da do 2030. sve autobuse prebaci na prirodni gas

20. septembar 2019. - Centrotrans je instalirao i solarnu elektranu koja proizvodi 40 odsto električne energije potrebne za rad firme

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

20. septembar 2019. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala