Švedska je promenila svoj cilj za elektroenergetski miks iz “100% iz obnovljivih izvora” u “100% bez fosilnih goriva”, otvarajući time vrata za izgradnju novih nuklearnih reaktora, javile su novinske agencije. Švedska je, inače, deo velikog bloka zemalja članica Evropske unije koji podržava korišćenje nuklearne energije, pod vođstvom Francuske.
Švedska ministarka finansija Elizabet Svanteson rekla je u parlamentu da ova odluka “stvara uslove za nuklearnu energiju,“ dodavši da je toj zemlji „potrebna čista električna energija i stabilan energetski sistem.“
Novi nuklearni reaktori su sada, izgleda, neophodni da se neto emisije obore na nulu najkasnije 2045. godine
Švedska je još pre 40 godina odlučila da postepeno prestane da koristi nuklearnu energiju, ali se sada čini da su joj novi kapaciteti neophodni da pokrije očekivano dupliranje godišnje potražnje za električnom energijom do 2040. godine, na oko 300 TWh, kao i da ostvari cilj eliminisanja neto emisija gasova s efektom staklene bašte najkasnije 2045. godine.
Na ovaj način, Švedska pravi sličan zaokret kao Italija, koja je na referendumu 2011. godine, nakon katastrofe u Fukušimi, odbila povratak na nuklearnu energiju, ali sada ima planove za izgradnju novih reaktora.
Švedska je napravila zaokret u pogledu nuklearne energije sličan onom u Italiji
Švedska državna elektroenergetska kompanija Vattenfall razmatra izgradnju najmanje dva mala modularna reaktora (SMR), kao i produženje životnog veka postojećih reaktora.
Trenutno se oko 98% električne energije u Švedskoj proizvodi iz hidroenergije, nuklearne energije i vetra.
Rumunija i Bugarska planiraju nove nuklearke, a Nemačka ostaje pri svome
Nuklearna energija se vraća i u Jugoistočnu Evropu. Naime, Bugarska najavljuje izgradnju novog reaktora u nuklearnoj elektrani Kozloduy, dok rumunska državna kompanija Nuclearelectrica radi na projektu instaliranja SMR-ova.
Nemačka je, s druge strane, odbila da preispita svoju odluku da pre dva meseca ugasi poslednja tri reaktora u zemlji, dok se Austrija i Luksemburg takođe oštro protive nuklearnoj energiji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.