Električna energija

Šušnjar: Hrvatska i Italija pripremaju podmorski kabl za prenos struje

hrvatska podmorski kabl italija nuklearna energije ante susnjar

Foto: Ante Šušnjar/Facebook

Objavljeno

26.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska zajedno sa Italijom planira da instalira podmorski kabl za prenos električne energije, ali i da samostalno izgradi nuklearku, poručio je Ante Šušnjar, ministar gospodarstva. On je istakao da su nuklearna i geotermalna energija ključne za energetsku sigurnost zemlje.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar je posebno istakao pitanje buduće povezanosti hrvatske i italijanske elektroenergetske mreže. Hrvatska i Italija, kako je naglasio, razmatraju mogućnost polaganja podmorskog električnog voda, koji bi povezao Dalmaciju sa italijanskom obalom.

Takav projekt znatno bi rasteretio hrvatsku mrežu u periodima vršnih opterećenja u priobalju, a ujedno otvorio mogućnost dvosmernog prenosa električne energije, uključujući i izvoz struje prema Italiji – jednom od najvećih evropskih potrošača, naveo je on na konferenciji Energetska revolucija – put prema održivoj budućnosti u organizaciji Poslovnog dnevnika.

Žalosno je da Albanija i Crna Gora ima energetsku vezu sa Italijom, a Hrvatska nema

Kabl bi, smatra, rešio i probleme koji postoje u primorju Hrvatske zbog proizvodnje struje u solarnim elektranama i vetroparkovima.

Tehnički nacrti za ovaj projekt već postoje, ali je naglasio da je teško govoriti o rokovima. Kada se steknu politički i tržišni uslovi, kabl bi mogao biti brzo instaliran, dodao je on, saopštilo je Ministarstvo.

Šušnjar je istakao da je žalosno da Albanija i Crna Gora imaju takvu vrstu energetske veze sa Italijom, a Hrvatska nema, preneo je Telegram.hr. Inače, Crna Gora ima kabl od 2019, a Albanija je gradnju najavila nedavno.

Hrvatska će raditi na gradnji svoje nuklearke

On je istakao i važnost diversifikacije izvora energije, pri čemu je geotermalna energija označena kao stabilan, celogodišnji obnovljivi izvor sa velikim potencijalom, posebno u Panonskom basenu.

Uz geotermalnu, Hrvatska sve više razmišlja i o ulozi nuklearne energije, gde je već osnovana radna grupa koja analizira opcije kao što su produženja životnog veka nuklearne elektrane Krško, gradnja dodatnih kapaciteta i razvoj malih modularnih reaktora.

Geotermalna i nuklearna energija predstavljaju priliku za održivost, tehnološki napredak i veću energetsku sigurnost, istakao je Šušnjar.

On je naglasio da će Hrvatska raditi na gradnji svoje nuklearke, i pomenuo projekte malih modularnih reaktora. Šušnjar je naglasio da Hrvatska ne mora da trči za nekim i da bi mogla da sprovede svoj projekat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

26. mart 2025. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.

solarna elektrana stadion fudbal borusija dortmund ja solar signal iduna park

Najveća solarna elektrana na krovu stadiona biće instalirana u Nemačkoj

26. mart 2025. - Signal Iduna Park – dom fudbalskog kluba Borusija iz Dortmunda biće dom najveće solarne elektrane na krovu stadiona na svetu

IRENA pola svetskog kapaciteta solara Kini Turska predvodi uspon na Balkanu

IRENA: Već pola svetskog kapaciteta solara je u Kini, Turska predvodi uspon na Balkanu

26. mart 2025. - Obnovljivi izvori su 2024. u novoinstalisanim kapacitetima za struju učestvovali sa 92,5 odsto, izračunala je IRENA. U segmentu solara, Kina je dostigla pola svetskog kapaciteta, a Turska je imala jednu od najvećih stopa rasta.

srbija eps vodonik dusan zivkovic

EPS analizira opcije za proizvodnju i korišćenje vodonika

26. mart 2025. - Dušan Živković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije, izjavio je da je kompanija pokrenula analizu proizvodnje i korišćenja vodinika