Vlada Srbije zainteresovana je da japanska agencija za međunarodnu saradnju JICA učestvuje u finansiranju gradnje reverzibilne hidroelektrane Bistrica.
RHE Bistrica, prema ranijim najavama, trebalo bi da ima snagu od 628 MW, a vrednost investicije je procenjena na 700 miliona evra.
Ministarstvo finansija saopštilo je da je potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali primio u oproštajnu posetu ambasadora Japana u Beogradu Takahika Kacumatu i tom prilikom mu uručio Pismo o namerama u vezi sa projektom RHE Bistrica.
U Pismu o namerama se ističe volja Vlade da se dodatno unapredi partnerstvo sa japanskom agencijom za međunarodnu saradnju JICA, i to kroz finansiranje RHE Bistrica, strateškog projekta u oblasti energetike, navelo je Ministarstvo.
Ključni projekat za zeleni scenario Elektroprivrede Srbije
Mali je rekao da je reč o strateški važnom projektu koji povećava udeo obnovljivih izvora energije u Srbiji, što je jedan od prioriteta, zatim omogućava balansiranje proizvodnje i skladištenje električne energije.
U Pismu o namerama se ističe posvećenost Ministarstva finansija, Ministarstva rudarstva i energetike i Elektroprivrede Srbije (EPS) da se pronađu najbolja finansijska i tehnička rešenja za efikasno sprovođenje ovog projekta, koji je predviđen i Zakonom o budžetu za 2023. godinu.
Sagovornici su se saglasili da su poslednje godine u svetu pokazale da su neophodna dalja ulaganja u energetiku i u “čistu energiju”, a Mali je istakao da Vlada Srbije priprema plan investicija u ovoj oblasti, kao i sveobuhvatnu strategiju, u kojoj je jedan od najvažnijih projekata upravo izgradnja RHE Bistrica.
Predviđeno davanje garancija za kredit od 600 miliona evra
Inače, Zakonom o budžetu za 2023. predviđeno je da se za gradnju RHE Bistrica mogu izdati garancije u vrednosti od 600 miliona evra, i to domaćim i stranim poslovnim bankama.
U Zakonu, takođe, piše da Vlada Srbije za ovaj projekat može da odobri projektne i programske zajmove sa “stranim investicionim korporacijama, fondovima i bankama” u vrednosti od 600 miliona evra.
Poslednje procene o vrednosti RHE Bistrica barataju sa cifrom od 700 miliona evra.
Delovi projekta mogli bi da se finansiraju i iz sredstava EU
Prilikom predstavljanja projekta Vladimir Šiljkut, savetnik direktora EPS-a za poslovni sistem, rekao je da postoji predlog da država kroz pomoć iz Evropske unije i drugih fondova za zelene projekte obezbedi novac za finansiranje brana, pristupnih puteva, hidrotehničkih i gravitacionih tunela, jer je to u funkciji regulisanja vodotokova i smanjenja opasnosti od poplava, dok bi energetski deo bio EPS-ova obaveza.
Inače, EPS je projekat uvrstio u svoj plan Zeleni put EPS-a (eng. Go Green Road), i nazvao ga ključnim u realizaciji zelenog scenarija.
Bistrica bi, kako je naveo EPS, trebalo da obezbedi neophodnu rezervu energije za balansiranje varijabilnih obnovljivih izvora – sunca i vetra i da omogući ulazak novih čistih megavata iz solarnih parkova i vetroelektrana.
Procena kompanije je da bi na mreži RHE Bistrica mogla da bude do 2031. godine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.