Životna sredina

Srbija usvojila nacionalni plan za smanjenje emisija – NERP

Srbija usvojila plan za emisije

Foto: Emilian Robert Vicol, Pixabay

Objavljeno

31.01.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.01.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Agenda na nacionalnom nivou ozvaničena je nakon što je Energetska zajednica pokrenula postupak spora. Srbija je dokument koji određuje ciljeve za emisije držala na ledu od 2016. godine. Kabinet je ostavio specijalnu naknadu za povlašćene proizvođače električne energije na 0,79 evra po megavat-satu.

Nacionalni plan za smanjenje emisija glavnih zagađujućih materija koje potiču iz starih, velikih postrojenja za sagorevanje prošao je na sednici vlade u Beogradu. Saopštila je da to podrazumeva ozbiljne mere. Srbija se obavezala da obori emisije prenstveno iz velikih energetskih postrojenja.

Država ima nameru da do kraja 2027. godine dostigne nivoe u okviru graničnih vrednosti koje je propisala Evropska unija. Nacionalni plan za obaranje količine ispuštenih gasova s efektom staklene bašte poznat je po engleskom akronimu NERP i oslanja se na tamošnju Direktivu o industrijskim emisijama.

Vlada Srbije je na udaru u javnosti zajedno sa lokalnim samoupravama usled skoka zagađenosti vazduha na ekstremne nivoe. Zaštitnici životne sredine optužuju Elektroprivredu Srbije, koja je pod kontrolom države, i druge velike industrijske sisteme da zanemaruju zakone.

Kabinet je, kritikovan zbog nečinjenja, zatim po drugi put osnovao radnu grupu i izrazio spremnost da odmah reaguje. Do sada ništa konkretno nije odlučeno.

Procedura donošenja NERP-a je bila u zastoju otkad ga je 2016. prihvatila Energetska zajednica. Njen sekretarijat je početkom godine pokrenuo spor.

Ta institucija tvrdi da ova balkanska zemlja ne postupa u skladu sa Direktivom EU o velikim ložištima, jedinom varijantom pored NERP-a za upravljanje emisijama. Vođstvo Energetske zajednice ili EnC-a upozorilo je tada na kršenje u devet slučajeva od ukupno 16 postrojenja kapaciteta preko 50 megavata.

Sekretarijat je sada saopštio da je poslednji potez Srbije, nakon početka spora, važan korak u smanjivanju emisija iz velikih industrijskih ložišta. „Zagađenje vazduha je, jasno, jedan od najvećih problema za životnu sredinu u Srbiji. Smanjivanje količine zagađujućih materija koje izlaze iz velikih ložišta je stoga neophodna – iako nedovoljna – mera za zaštitu zdravlja građana i okoline“, izjavio je njegov direktor Janez Kopač.

Sekretarijat Energetske zajednice navodi da je ovo bila neophodna, mada nedovoljna mera za zaštitu zdravlja građana i okoline

Ova organizacija je pohvalila pravnu sigurnost koju plan donosi, u kontekstu zakonâ koji uređuju oblast životne sredine.

Na istoj sednici vlade, usvojena je Uredba o visini posebne naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije u 2020. godini. Potrošači nastavljaju da plaćaju 0,093 dinara po kilovat-satu, što iznosi 0,79 evra po megavat-satu.

Potrošači nastavljaju da plaćaju 0,093 dinara po kilovat-satu odnosno 0,79 evra po megavat-satu

Što se tiče električne energije iz obnovljivih izvora i visokoefikasne kogeneracije, uredba o stimulansu je istekla na kraju decembra. Ministarstvo rudarstva i energetike je saopštilo da lica koja steknu status privremenog ili povlašćenog proizvođača električne energije po osnovu zahteva podnetog kasnije imaju prava na podsticaj, ali da mogu da ih ostvare tek kad nova uredba stupi na snagu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

31. januar 2020. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

31. januar 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

31. januar 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

31. januar 2020. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini