Životna sredina

Energetska zajednica pokrenula spor protiv Srbije zbog neusvajanja Nacionalnog plana za smanjenje emisija

Slika: Pixabay

Objavljeno

15.01.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo je proceduru za rešavanje spora u vezi sa neusklađenosti emisija devet postrojenja sa velikim ložištem u Srbiji sa limitima iz EU Direktive o velikim ložištima (Large Combustion Plants Directive – LCPD) koji se odnose na emisije SO2, NOx i prašine.

Sekretarijat je danas poslao uvodno pismo Srbiji u vezi sa nepotpunom primenom ove EU Direktive koja je stupila na snagu 1. januara 2018. u članicama Energetske zajednice.

Kako je saopštio Sekretarijat, za postojeća postrojenja za velikim ložištima postoje dve alternative: poštovanje graničnih vrednosti emisija SO2, NOx i prašine koje predviđa Direktiva i to na nivou svakog pojedinačnog postrojenja ili primena Nacionalnog plana za smanjenje emisija (NERP), koji predviđa zbirni limit za sva postrojenja.

Od 16 postojećih postrojenja za velikim ložištem u Srbiji, devet je obuhvaćeno procedurom za rešavanje spora

Svako postrojenje mora biti „pokriveno“ na jedan od ova dva načina, a od 16 postojećih postrojenja sa velikim ložištem u Srbiji, devet je obuhvaćeno sporom koji je pokrenut, rečeno je iz Sekretarijata.

Nacrt NERP-a odobren je 2016. godine, ali do danas nije usvojen

Nacrt NERP-a za Srbiju odobren je 2016. godine, ali uprkos višegodišnjim apelima Sekretarijata, do danas nije usvojen.

U nedostatku pravno obavezujućeg NERP-a, postojeća postrojenja moraju da usklade granične vrednosti emisija sa limitima propisanim Direktivom na pojedinačnom nivou, ističe Sekretarijat.

Slanjem uvodnog pisma Sekretarijat je pokrenuo preliminarni postupak, čija je svrha da Srbiji pruži priliku da u roku od dva meseca odgovori na navode o nepoštovanju propisa Energetske zajednice

Sekretarijat smatra da u nedostatku pravno obavezujućeg NERP-a, postojeća velike postrojenja za sagorevanje u Srbiji moraju da se usklade sa graničnim vrednostima emisija predviđenim Direktivom EU na pojedinačnom nivou, ali to nije slučaj sa devet postrojenja.

Slanjem uvodnog pisma Sekretarijat je pokrenuo preliminarni postupak, čija je svrha da Srbiji pruži priliku da u roku od dva meseca odgovori na navode o nepoštovanju propisa Energetske zajednice i omogući Sekretarijatu da stekne potpuni uvid u slučaj.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Crna Gora usvojila kvotu maksimalnu cenu aukciju solarne elektrane

Crna Gora usvojila kvotu, maksimalnu cenu za aukciju za solarne elektrane

15. januar 2020. - Ponuđači će na aukciji za električnu energiju iz solarnih elektrana u Crnoj Gori moći da dobiju državne podsticaje za ukupno 250 megavata

mehanizam za modernizaciju projekti eu

3,66 milijardi evra iz Modernizacionog fonda za projekte čiste energije u devet zemalja EU

15. januar 2020. - Projekti obnovljivih izvora energije, modernizacije mreže i energetske efikasnosti biće podržani i u Hrvatskoj, Sloveniji, Grčkoj i Rumuniji.

sostanj ugalj termoelektrana blok 6

Glavni blok jedine slovenačke elektrane na ugalj neće raditi do jeseni

15. januar 2020. - Blok 6, snage 600 MW, u elektrani Šoštanj neće biti pokrenut pre kraja septembra, kada se očekuje porast potražnje za toplotnom energijom

IHA Turska 2024 ponovo prva u Evropi novom kapacitetu hidroelektrana

Turska 2024. ponovo prva u Evropi po novom kapacitetu hidroelektrana

15. januar 2020. - Kapacitet hidroelektrana u svetu se prošle godine popeo 1,7 odsto na 1,44 teravata, objavilo je Međunarodno udruženje za hidroenergiju (IHA)