OIE

Srbija traži strateškog partnera za gradnju solarnih elektrana snage 1.000 MW

srbija strateski partner tender eps 1.000 MW

Foto: Kev from Pixabay

Objavljeno

09.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

09.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Vlada Srbije raspisala je postupak za izbor strateškog partnera za gradnju solarnih elektrana snage 1.000 MW sa baterijama kapaciteta najmanje 200 MW. Elektrane i baterije će biti predate u vlasništvo Elektroprivrede Srbije (EPS) po sistemu „ključ u ruke“.

Vlada Srbije donela je odluku kojoj se utvrđuje postupak izbora strateškog partnera za realizaciju projekta izgradnje bez upravljanja i održavanja samo-balansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Republici Srbiji, navodi se u vladinoj odluci, koja je zasnovana na članu 87. Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije.

Projekat se, kako piše, sprovodi kroz model strateškog partnerstva i putem javnog finansiranja. Razlozi su ostvarivanje ciljeva energetske tranzicije i međunarodnih obaveza u vezi sa obnovljivom energijom, zatim odgovor na energetsku krizu, eliminisanja potrebe za uvozom, osiguranje dugoročne sigurnosti snabdevanja potrošača, lompenzovanja smanjene proizvodne mogućnosti EPS-a, kao i zadovoljenje narastajuće potrebe za kapacitetima sposobnim za pružanje balansnih i sistemskih usluga.

Strateški partner će upravljati elektranama i baterijama dve godine

Obaveze strateškog partnera su da obezbedi pisma o zainteresovanosti za finansiranje projekta. Ponuđeno finansiranje trebalo bi da bude pogodno za javno finansiranje, pto znači da Srbija uzme kredit uz dugi rok otplate – minimalno 18 godina.

Partner mora da izabere optimalne lokacije za izgradnju solarnih elektrana i baterijskih sistema, pripremi svu potrebnu dokumentaciju, obavi projektovanje, nabavi opremu, izgradi elektrane.

Strateški partner će pružiti usluge upravljanja i održavanja solarnim elektranama i baterijama u periodu od dve godine, tokom kojih će obučiti tehnički tim EPS-a da nastavi optimalno upravljanje, i zatim postrojenja predati kompaniji. Partner je, prema odluci objavljenoj u Službenom glasniku 5. maja, takođe obavezan da izgradi prenosne ili distributivne kapacitete ako je to potrebno.

Lice koje će biti vlasnik i investitor, odnosno koje će imati investitorska prava na izgradnji elektrane je EPS, dodaje se u odluci.

Rok za realizaciju projekta je od četiri do pet godina

Ukupna instalisana snaga od 1.000 MWac odnosno 1.200 MWdc, mora biti raspoređena u pet ili više nezavisnih solarnih elektrana, a kako bi se ostvarila veća proizvodnja električne energije, posebno u periodima dana kada je cena energije znatno veća od prosečne – jutarnji i popodnevni sati, solarni paneli trebalo bi da budu postavljeni na sistemima sa jednoosnim praćenjem kretanja Sunca.

„Baterijski sistemi za skladištenje električne energije, ukupne instalisane snage od najmanje 200 MW i sposobnosti akumulacije najmanje 400 MWh električne energije, raspoređenih na jednoj ili više strateški važnih lokacija u okviru elektroenergetskog sistema Republike Srbije“, piše u odluci.

Rok za realizaciju projekta je od četiri do pet godina, a period na koji se ugovor zaključuje je od šest do sedam godina.

Za realizaciju odluke Vlada Srbije je formirala Radnu grupu čiji je zadatak, između ostalog, i da sačini javni poziv, prima, pregleda dostavljenu dokumentaciju, sprovodi postupak vrednovanja ponuda, sačini predlog ugovora i dostavi Vladi Srbije na usvajanje predlog odluke o izboru strateškog partnera.

Uslovi za kompanije

Vrednovanje ponuda obavljaće se primenom opštih i posebnih kriterijuma, ali samo na osnovu ovih drugih će se ocenjivati prijave. Kriterijumi će biti definisani podzakonskim aktom.

Kriterijumima je potrebno da se osigura, između ostalog, potpuno finansiranje projekta, odnosno od strane reputabilnih eksport kreditnih agencija u skladu sa OECD pravilima.

Takođe i da da se obezbedi da se izabere strateški partner koji poseduje dokaz o tehničkom i finansijskom kapacitetu za realizaciju projekta, pri čemu podnosilac prijave treba da dostavi dokaz o uspešnom razvoju i/ili izgradnji za bar 25.000 MW elektroenergetskih projekata i godišnjem obrtu za poslednje tri godine od barem pet milijardi dolara po godini, sa više od 5.000 zaposlenih.

Inače, Srbija je avgusta 2021. potpisala memorandum o razumevanju sa američkom firmom UGT Renewables o gradnji solarnih elektrana, a kao kapacitet spominjao se 1 GW.

Komentara: (1)
Anđelko Jeličić / 11.05.2023.

Nevjerovatno …..

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

kina vetar solar planirani projekti izgradnja svet global energy monitor

Tri četvrtine solarnih elektrana i vetroparkova u izgradnji u svetu gradi se u Kini

9. maj 2023. - Kina nastavlja da dominira u oblasti obnovljivih izvora energije, prema podacima Globalnog energetskog monitora

Javni poziv grantove energetske zajednice Zapadnom Balkanu

Javni poziv za grantove za energetske zajednice na Zapadnom Balkanu

9. maj 2023. - Regija Emilija-Romanja je spremila bespovratna sredstva za osnivanje i jačanje zajednica obnovljive energije (REC) na Zapadnom Balkanu

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji elektricne energije

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

9. maj 2023. - Solar je u junu 2025. prvi put bio najveći izvor električne energije u Evropskoj uniji, budući da je prestigao nuklearke

hrvatska ina eon ppa ugovor virje

INA i E.ON potpisali ugovor o otkupu električne energije

9. maj 2023. - PPA ugovor će omogućiti kompaniji INA, koja je u većinskom vlasništvu mađarskog MOL-a, korišćenje energije iz sopstvenih elektrana