Električna energija

Srbija objavila poziv na aukcije za vetar, solar s mnogo nižim početnim cenama

Srbija poziv aukcije vetar solar mnogo nizim pocetnim cenama

Foto: iStock

Objavljeno

27.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo rudarstva i energetike organizuje drugu rundu aukcija u Srbiji za tržišne premije za projekte vetroelektrana i solarnih parkova. Kvote iznose 300 odnosno 124,8 megavata. I jedan i drugi maksimalni nivo cena električne energije koji mogu biti prihvaćeni su mnogo niži nego prvi put.

Srbija je po drugi put pokrenula proceduru za održavanje aukcija za solar i vetar. Developeri će se nadmetati za tržišne premije koje će se isplaćivati u skladu sa ugovorima o razlici u ceni (CfD) koje će potpisati najbolje rangirani ponuđači.

Aktuelna runda donosi još jedan kriterijum u bodovanju, kapacitet iz ugovora o otkupu, piše u objavi Ministarstva rudarstva i energetike. Naime, projekti će biti kvalifikovani i po udelu kapaciteta ponuđenom garantovanom snabdevaču (Elektroprivredi Srbije) ili krajnjim kupcima, ili i jedno i drugo. Učesnici treba da dostave predugovor ili ugovor o otkupu električne energije (PPA), koji će trajati najmanje tri godine.

Novo nadmetanje je za projekte vetroelektrana odobrene snage tri i više megavata i solarnih parkova od najmanje 500 kilovata. Rok za dostavljanje ponuda je 5. februar.

Cena drastično srezana u oba segmenta

Prijave i ponude se dostavljaju preko Portala OIE – aukcije Ministarstva rudarstva i energetike. Pobednici dobijaju pravo na petnaestogodišnje CfD ugovore po prihvaćenoj ceni.

Ponuđena cena za vetar ne može biti viša od 79 evra po megavat-satu, u poređenju sa 105 evra po megavat-satu prošlog puta, dok plafon za solar iznosi 72 evra. U prvoj rundi je za taj segment početni nivo bio 90 evra po megavat-satu.

Izrazito niže maksimalne cene su naznaka očekivanja snažnije konkurencije i interesovanja investitora nego na početnim nadmetanjima.

Ponuđač ne mora da nastupi sa celokupnim kapacitetom svog projekta

Na raspolaganju su kvote od 300 megavata za solar i 124,8 za vetar. Učesnici moraju da ponude barem 70 odsto kapaciteta svake elektrane.

Takođe su obavezni da dostave bankarsku garanciju ili novčani depozit od 30 evra po kilovatu dela projekta s kojim se nadmeću.

Pobednici na aukcijama će morati da dostave bankarsku garanciju ili novčani depozit u iznosu 60 evra po kilovatu dela kvote kojeg su osvojili.

U segmentu fotonaponskih postrojenja, učesniku aukcije zajedno sa njegovim povezanim licima može biti dodeljeno najviše 105 megavata za jedan ili više projekata zajedno.

Realizacija projekata za koje učesnik aukcije dobije pravo na tržišnu premiju očekuje se u roku od četiri godine od dana sticanja statusa privremenog povlašćenog proizvođača, u slučaju da je građevinska dozvola pribavljena pre tog statusa. U suprotnom, period je šest godina.

Ukoliko nastupi viša sila, završetak projekata se može očekivati u dodatnom roku od godinu dana, stoji u dokumentu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Odbijena ekoloska studija malu hidroelektranu Janjini Republici Srpskoj

Odbijena ekološka studija za malu hidroelektranu na Janjini u Republici Srpskoj

27. novembar 2024. - Preduzeće Hidroelektrane Bistrica je propustilo rok za dopunu studije uticaja na životnu sredinu za projekat male hidroelektrane na Janjini

srbija eps profit 2024 skupstina EPS ADdubravka djedovic dusan zivkovic

Elektroprivreda Srbije ostvarila profit od 223 miliona evra

27. novembar 2024. - Elektroprivreda Srbije ostvarila je u 2024. godini profit od 26,1 milijarde dinara, što je lošiji rezultat u poređenju sa 2024.

srbija rumunija dalekovod pancevo resica prenosna mreza struja

Novi dalekovod povezao mreže Srbije i Rumunije, kapacitet za prenos struje uvećan 80 odsto

27. novembar 2024. - Puštanjem u rad drugog sistema u okviru novog dalekovoda između Rumunije i Srbije prekogranični kapacitet povećan je 80 odsto

hrvatska udeo obnovljiva energija drazen jaksic eihp

U Hrvatskoj će solarne elektrane prestići hidroelektrane do 2040.

27. novembar 2024. - Hrvatska je prema udelu obnovljive energije u potrošnji struje u gornjem delu liste zemalja EU, rekao je Dražen Jakšić, direktor EIHP-a