Ministarstvo rudarstva i energetike je pozvalo stručne konsultante da se prijave za sprovođenje analize dostupnih tehnologija u domenu nuklearne energije uključujući male modularne reaktore. Najviši državni zvaničnici Srbije razmatraju mogućnost ukidanja moratorijuma iz 1989. godine radi izgradnje jedne ili više nuklearnih centrala.
U uslovima rastućih potreba za energijom predviđenim u narednim decenijama, podržanim ubrzanom elektrifikacijom privrede, uz povećanje udela obnovljivih izvora energije na mreži i smanjenjem proizvodnje iz uglja, nuklearnu energiju potrebno je razmotriti kao ravnopravnu opciju koja može doprineti stabilnom snabdevanju niskougljeničnom električnom energijom, pored hidroenergije i gasa koji se smatra tranzicionim gorivom, poručilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. Ono je raspisalo javnu nabavku nazvanu ‘Izrada preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Republici Srbiji’.
Stručni konsultanti mogu do 16. jula da se prijave da sprovedu „temeljnu komparativnu i kredibilnu opcionu analizu dostupnih tehnologija na tržištu, uključujući male modularne reaktore (SMR)“ i preporuče rešenja. U Srbiji je od 1989. na snazi moratorijum odnosno zabrana izgradnje nuklearnih elektrana, postrojenja za proizvodnju nuklearnog goriva i postrojenja za preradu isluženog nuklearnog goriva za nuklearne elektrane.
Najviši državni zvaničnici na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem zalažu se za ukidanje tog zakona i žele da razmotre mogućnosti izgradnje jednog ili više reaktora.
Sledi dogovor sa naučnom, akademskom zajednicom
Dolaze u obzir konsultantske firme čiji ukupni godišnji prihod iznosi barem 24 miliona dinara odnosno 205.000 evra. Ministarstvo je procenilo trajanje zadatka na 12 sedmica, a vrednost projekta na 14,16 miliona dinara (121,000 evra).
Država može imati koristi od stručnosti i iskustva međunarodne nuklearne zajednice
Integrisani nacionalni plan za energetiku i klimu (INEKP ili NECP), koji je u izradi, uzima u obzir mogućnost uvođenja nuklearne energije u nacionalni miks. Relevantna ministarstva i članovi naučne i akademske zajednice će potpisati memorandum o razumevanju koji postavlja okvir međuinstitucionalne saradnje i razmene znanja i razvoja ljudskih resursa, navedeno je u dokumentaciji.
Srbija se u evaluaciji oslanja na pristup Međunarodne agencije za atomsku energiju, stoji u javnom pozivu. Država takođe može imati koristi od stručnosti i iskustva međunarodne nuklearne zajednice, napominje ministarstvo.
Reaktori četvrte generacije neće biti razmotreni
Studija treba da obuhvati konvencionalne nuklearne elektrane generacije 3+, kao i naprednije tehnologije poput SMR-ova. Međutim, reaktori četvrte generacije neće biti uključeni, „s obzirom na kriterijume vremena za stavljanje na tržište, tehnološku zrelost i zrelost lanca snabdevanja i izazove u radu i održavanju sa kojima bi se novopristupajuća zemlja nuklearnoj energiji poput Srbije, susrela u rukovanju ovom tehnologijom“, piše u projektnom zadatku.
Treba uključiti sveobuhvatnu procenu potencijalnih koristi i izazova iz perspektive električne mreže u izgradnji nuklearnih elektrana, imajući u vidu da bi 2026. domaće tržište električne energije moglo da bude spojeno sa jedinstvenim evropskim, navodi ministarstvo.
Izabrani izvođač će biti dužan da izračuna istorijske i ciljane troškove, detaljno predstavi lanac snabdevanja i izradi orijentacionu procenu potencijalnih partnera na projektu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.