Električna energija

Srbija i Republika Srpska potpisale izjavu o gradnji tri hidroelektrane na Drini

gornja drina brnabic viskovic izjava buk bijela

Slika: Vlada Repubike Srpske

Objavljeno

18.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija i Republika Srpska potpisale su zajedničku izjavu o realizaciji projekta Hidroenergetski sistem (HES) Gornja Drina koja bi trebalo da počne krajem ove ili početkom naredne godine gradnjom hidroelektrane Buk Bijela.

Izjavu su potpisali premijer Republike Srpske Radovan Višković i premijerka Srbije Ana Brnabić.

Ukupna investicija procenjena je na 520 miliona evra

Projektom je predviđena gradnja tri hidroelektrane u gornjem slivu reke Drine – Buk Bijela, Foča i Paunci. Elektroprivreda Srbije (EPS) je pre desetak dana postala većinski vlasnik HES Gornja Drina, pa će imati 51% odsto vlasništva, a Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) 49%.

Gradnja HE Buk Bijela trebalo bi da traje šest godina

Premijerka Brnabić je napomenula da je izgradnja hidroelektrane Buk Bijela samo prva faza većeg projekta koji će u narednim godinama uključivati još dve hidroelektrane.

„Izgradnju ove tri hidroelektrane, ukupne investicije 520 miliona evra, krećemo sa Buk Bijelom, kao što smo dogovorili na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Srpske 2018“, rekla je Brnabić.

Snaga tri elektrane biće 180 MW

Brnabićeva je navela da je Srbija spremna da krene u realizaciju ovog projekta, te izrazila nadu da će to biti krajem ove ili početkom naredne godine.

Premijer Višković izjavio je da će značajni infrastrukturni projekti, poput HES Gornja Drina, poboljšati ekonomski razvoj Srpske i Srbije.

On je dodao da će tri elektrane biti ukupne snage 180 MW, te da je reč o projektu za zelenu energiju kojoj teže i Evropa i svet.

Rok za izgradnju HE Buk Bijela je šest godina, a investicija je 200 miliona evra. Kako su prenele agencije, Višković je izjav da će hidroelektranama upravljati zajedničko preduzeće čime su izbegnuti komplikovani procesi javnih nabavki.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Kineske kompanije srušile tri svetska rekorda novim modelima vetroturbina

18. novembar 2020. - Dongfang je na tržište izbacio vetroturbinu od 26 megavata, najjaču na svetu, za postrojenja na moru. Kineske firme su oborile rekorde u još dva segmenta.

grejanje najjeftinije zima drvo struja srbija

Grejanje u Srbiji najjeftinije na drva, najskuplje na struju

18. novembar 2020. - Korišćenje drveta trebalo bi da obezbedi najjeftinije grejanje stambenog prostora u Srbiji u grejnoj sezoni...

baterije rast evropa nemacka rumunija belgija

Baterije osvajaju Evropu: Nemačka, Belgija i Rumunija instaliraju baterijske sisteme snage 11,5 GWh

18. novembar 2020. - Kapaciteti baterija poslednjih godina doživljavaju neverovatan rast, pa su godišnje instalacije za samo četiri godine uvećane više od 12 puta

Ugovori o otkupu električne energije postaju popularni na Balkanu – evo koje su opcije za investitore

Ugovori o otkupu električne energije postaju popularni na Balkanu – evo koje su opcije za investitore

18. novembar 2020. - PPA za zelenu energiju je relativno nov pojam u najvećem delu Jugoistočne Evrope, a korporativni i drugi privatni sporazumi te vrste se tek pomaljaju