Električna energija

Srbija i Republika Srpska potpisale izjavu o gradnji tri hidroelektrane na Drini

gornja drina brnabic viskovic izjava buk bijela

Slika: Vlada Repubike Srpske

Objavljeno

18.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija i Republika Srpska potpisale su zajedničku izjavu o realizaciji projekta Hidroenergetski sistem (HES) Gornja Drina koja bi trebalo da počne krajem ove ili početkom naredne godine gradnjom hidroelektrane Buk Bijela.

Izjavu su potpisali premijer Republike Srpske Radovan Višković i premijerka Srbije Ana Brnabić.

Ukupna investicija procenjena je na 520 miliona evra

Projektom je predviđena gradnja tri hidroelektrane u gornjem slivu reke Drine – Buk Bijela, Foča i Paunci. Elektroprivreda Srbije (EPS) je pre desetak dana postala većinski vlasnik HES Gornja Drina, pa će imati 51% odsto vlasništva, a Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) 49%.

Gradnja HE Buk Bijela trebalo bi da traje šest godina

Premijerka Brnabić je napomenula da je izgradnja hidroelektrane Buk Bijela samo prva faza većeg projekta koji će u narednim godinama uključivati još dve hidroelektrane.

„Izgradnju ove tri hidroelektrane, ukupne investicije 520 miliona evra, krećemo sa Buk Bijelom, kao što smo dogovorili na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Srpske 2018“, rekla je Brnabić.

Snaga tri elektrane biće 180 MW

Brnabićeva je navela da je Srbija spremna da krene u realizaciju ovog projekta, te izrazila nadu da će to biti krajem ove ili početkom naredne godine.

Premijer Višković izjavio je da će značajni infrastrukturni projekti, poput HES Gornja Drina, poboljšati ekonomski razvoj Srpske i Srbije.

On je dodao da će tri elektrane biti ukupne snage 180 MW, te da je reč o projektu za zelenu energiju kojoj teže i Evropa i svet.

Rok za izgradnju HE Buk Bijela je šest godina, a investicija je 200 miliona evra. Kako su prenele agencije, Višković je izjav da će hidroelektranama upravljati zajedničko preduzeće čime su izbegnuti komplikovani procesi javnih nabavki.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

18. novembar 2020. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

18. novembar 2020. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

18. novembar 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

18. novembar 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW