OIE

Srbija dobila prvu fabriku za proizvodnju solarnih fotonaponskih panela

srbija fabrika za solarne panele velika plana

Foto. Domi Eko Solar

Objavljeno

18.12.2023.

Država

Komentari

1

Podeli

Objavljeno

18.12.2023.

Država

Komentari

1

Podeli

Firma Domi Eko Solar započela je proizvodnju solarnih panela za proizvodnju električne energije u pogonu pored Velike Plane, u centralnoj Srbiji. To je prva fabrika za proizvodnju fotonaponskih panela u zemlji.

Srbija beleži veliki rast instalacije solarnih panela za sopstvenu potrošnju u domaćinstvima i firmama, pa je od stvaranje zakonskih uslova da građani i privreda postanu prozjumeri, početkom prošle godine, njihov broj do danas prešao 2.700, a instalisana snaga 37 MW. U isto vreme pripremaju se privatna ulaganja u velike solarne elektrane, kao i projekat od 1 GW koji sprovodi država.

Dragan Rajović, direktor i vlasnik firme Domi Eko Solar, kaže za Balkan Green Energy News da će proizvoditi dve vrste panela. Od 450 W koji su namenjeni prozjumerima, i građanima i privredi, i od 550 W koji su predviđeni za solarne elektrane većeg kapaciteta.

Italijanska firma Ecoprogetti nedavno je isporučila proizvodnu liniju, koja je posle probnog rada započela i serijsku proizvodnju

„Kapacitet fabrike je 100 MW na godišnjem nivou, i planirano je da se dostigne do polovine sledeće godine, a investicija se procenjuje na tri miliona evra samo u opremi za proizvodnju“, kaže Rajović.

Italijanska firma Ecoprogetti nedavno je isporučila proizvodnu liniju, koja je posle probnog rada započela i serijsku proizvodnju. Rajović ističe da za nekoliko dana stižu i predstavnici akreditacionog tela TUV SUD  kako bi proverili standarde proizvodnje i izdali sertifikat IEC 61215 i IEC 61730.

Rajović naglašava da je fabrika novije generacije, a fotonaponska tehnologija je najmodernija.

srbija fabrika za solarne panele

Vladimir Dimitrijević, projekt menadžer, kaže da je proizvodna linija poluatomatska i ima deset operatera u jednoj smeni, a plan je da ukupno zaposle 45 radnika u tri smene. U pogonu se ne obavlja prosto sklapanje panela, već proizvodnja u kojoj se koriste fotonaponske ćelije, staklo, nekoliko vrsta žice, folije – topljive i trajne, razvodne kutije.

Proizvodna linija je projektovana tako da kapacitet lako može da se poveća sa 100 MW na 200 ili 300 MW

Proizvodna linija je, prema njegovim rečima, projektovana tako da kapacitet lako može da se poveća sa 100 MW na 200 ili 300 MW. Plan je da se paneli prodaju na veliko, u Srbiji i EU, ali i da se otvore maloprodajni objekti u zemlji.

Kvalitet panela, kako naglašava Rajović, im je na prvom mestu, posebno ako se ima u vidu da je tržište preplavljeno raznom robom.

„Domi Eko Solar će garantovati za kvalitet koji je proizvod najmodernije opreme i poštovanja vodećih industrijskih standarda, a najveća prednost je što investitori i kupci mogu doći i lično videti i uveriti se u pomenuti kvalitet, za razliku od lokalnih distributera proizvoda inostranih kompanija“, istakao je Rajović.

Komentara: (1)
Mile Markovic / 14.03.2024.

Dobar dan gospodine Vladimire koliko bi koštalo da se ugradi za jedno domaćinstvo na kući od 250 kvadrata da funkcionišu svi uređaji mi Želja mi je da ste me razumeli iako se nisam lepo izjasnio živim u Majlovcu sredina puta Požarevac Veliko Gradište čekam odgovor Hvala vam puno

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

18. decembar 2023. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

18. decembar 2023. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

18. decembar 2023. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

18. decembar 2023. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji