Srbija planira da od sledeće godine započne da uvozi prirodni gas i električnu energiju iz Azerbejdžana, dok će sirovom naftom nastaviti da se snabdeva preko Hrvatske.
Visoka delegacija Srbije, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem i ministrima Dubravkom Đedović i Sinišom Malim, posetila je Azerbejdžan gde je sa predstavnicima tamošnjih vlasti razgovarala o ekonomskoj saradnji, a pre svega o energetici.
Vučić je posle sastanka sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim u Bakuu izjavio da su razgovarali o unapređenju odnosa koje bi omogućilo da Srbija preuzima struju koja će iz Azerbejdžana kablom ispod Crnog mora dolaziti do Rumunije i Mađarske.
Inače, sporazum o tom kablu potpisali su pre nekoliko dana predstavnici Azerbejdžana, Gruzije, Mađarske i Rumunije.
Alijev: Preduzeće se koraci da struja stigne do Srbije
On je rekao da su razgovarali i kako kroz gasne interkonektore koji će biti izgrađeni sa Bugarskom i Severnom Makedonijom, Srbija može da dođe i do azerbejdžanskog gasa.
Predsednik Alijev je istakao da je energetika deo agende o saradnji dve zemlje. Azerbejdžan, kako je naveo, izvozi gas i struju u Evropu, pa i nekima od suseda Srbije.
Preduzeće se koraci da Azerbejdžan od početka sledeće godine izvozi struju u Srbiju, najavio je Alijev, i dodao da su dve zemlje strateški partneri.
Đedović: Trećinu potreba za gasom možemo zadovoljiti iz Azerbejdžana
Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike, izjavila je da Srbija može da računa da će iz Azerbejdžana dobijati trećinu svojih ukupnih godišnjih potreba za gasom.
U kombinaciji sa mogućom izgradnjom novih gasnih postrojenja znači dodatnu sigurnost i nezavisnost u proizvodnji električne energije, izjavila je ona posle sastanaka sa azerbejdžanskim kolegama.
Đedović se sastala sa predsednikom kompanije Azerenerdži Babom Rzajevim, ministrom energetike Parvizom Šahbazovim, ministrom ekonomije Mihailom Džabarovim kao i predstavnicima kompanije Sokar.
Srbija u decembru nije uvozila struju
Ministarka je istakla da Srbija sledeće godine završava gasovod sa Bugarskom i to će otvoriti prostor da postane i deo Južnog gasnog koridora. To, kako je dodala, znači veću sigurnost snabdevanja.
Kada je reč u uvozu struje, ministarka je rekla da se razgovaralo kako da se obezbedi prenos struje preko Bugarske i Turske. To se, pre svega, odnosi na sledeću zimu jer ova, kako je rekla, nije relevantna s obzirom da, na primer, uvoz u decembru i nije bio potreban.
I podmorski kabl biće koristan za Srbiju, dodala je Đedović.
Mali: Investitori u Srbiji traže da im se obezbedi snabdevanje zelenom energijom
Siniša Mali je izjavio da će se o izgradnji nove gasne elektrane u Srbiji razgovarati narednih nedelja.
On je istakao da u Srbiji veliki broj investitora traži da struja koju koriste bude proizvedena iz obnovljivih izvora, pa je zbog toga to pitanje postalo deo paketa o kome se razgovara sa Azerbejdžanom.
JANAF: NIS će uvoziti naftu preko Hrvatske i sledeće dve godine
Naftna induatrija Srbije (NIS) odlučila je da i u naredne dve godine sirovu naftu uvozi preko hrvatskog naftovoda kojim upravlja firma Jadranski naftovod (JANAF).
Uvoz nafte na ovaj način je standardni put kojim se NIS snabdeva, a jedina promena je da zbog sankcija Evropske unije prema Rusiji, ruska nafta neće moći u hrvatski naftovod. Inače, najveći deo nafte koji je NIS dosad uvozio preko JANAFA-a nije bio iz Rusije.
JANAF je saopštio da je sa NIS-om sklopio ugovor o transportu sirove nafte u periodu 1. januar 2023-31. decembar 2024.
Prema ugovoru NIS je rezervisao transportne kapacitete JANAF-a po principu „puno za prazno“ u količini od 6,2 milona tona nafte, saopštio je JANAF.
Za ugovor između jedne firme iz EU I NIS-a, koji je u većinskom vlasništvu ruskog Gazproma, nije bilo prepreka.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.