OIE

Solarni paneli za bolju turističku ponudu katuna – prijave u toku

katuni-solarni-paneli-serda-bih

Slika: Solarni katuni u Crnoj Gori (Direktorat za energetsku efikasnost)

Objavljeno

11.09.2020.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

11.09.2020.

Komentari

0

Podeli

Seoska domaćinstva u Bosni i Hercegovini koja u katunima pružaju turističke usluge moći će da obogate svoju ponudu instaliranjem solarnih panela za proizvodnju električne energije.

Vlasnici ovih karakterističnih seoskih koliba na lokalitetima Prokoško jezero, Vrtača, Golica, Gvožđanske staje i Otigošćanske staje imaju rok do 15. septembra da konkurišu za dobijanje solarnih panela u okviru projekta „Katunski putevi Crne Gore i Bosne i Hercegovine“ koji finansira Evropska unija, u okviru IPA programa prekogranične saradnje BiH i Crne Gore, koje je pre nekoliko godina pokrenula projekat Solarni katuni.

Biće podeljeno 30 fotonaponskih sistema

Projekat za solarne katune, vredan 466.530 evra, ima za cilj unapređenje kvaliteta i diversifikaciju turističke ponude bazirane na prirodnom i kulturnom nasleđu prekograničnog područja BiH i Crne Gore, navodi se u javnom pozivu.

Ukupno 30 seoskih domaćinstava dobiće solarne sisteme kako bi unapredili uslove za život, poljoprivrednu proizvodnju i pružanje turističkih usluga u katunima. Konkuriše se za dve vrste solarnih sistema:

  • Solarni sistemi manje snage (punjenje telefona, sijalica, radio, TV) – 15 sistema
  • Solarni sistemi veće snage (punjenje telefona, sijalica, radio, TV i frižider) – 15 sistema.

Solarni sistemi namenjeni su onima koji leti borave u katunima i pružaju turističke usluge

Namera je da podršku prvenstveno dobiju članovi porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, koji borave u katunima tokom letnjeg perioda i pružaju usluge u oblasti turizma.

Cilj je da se kroz ovu podršku stvori mogućnost da turisti u katunima mogu prespavati, da se kod njih mogu pripremati i služiti tradicionalni obroci, ali i da mogu pružati i druge usluge, kao što su jahanje konja, vođenje gostiju do obližnjih turističkih atrakcija, učestvovanje u tradicionalnim seoskim aktivnostima kao što su sakupljanje pečuraka, lekovitog bilja i šumskog voća, pravljenje sokova i džemova, košenje i sakupljanje sena…

Projekat sprovode Regionalna razvojna agencija SERDA, Općina Fojnica i Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu, u partnerstvu sa Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore i Regionalnom razvojnom agencijom za Bjelasicu, Komove i Prokletije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Neda Lazendić

Neda Lazendić – posvećenost, stručnost i liderstvo kao zaštitni znak predsedavajuće WISE Srbija mreže žena 

11. septembar 2020. - U svetu energetike, Neda Lazendić je primer posvećenosti, stručnosti i liderstva. Ona je direktorka kompanije Windvision i ima preko deset godina iskustva u sektoru obnovljivih izvora.

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

11. septembar 2020. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

11. septembar 2020. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

11. septembar 2020. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage