Električna energija

Slovenija i Hrvatska povezale na mrežu sistem baterija od 50 MWh

Slovenija Hrvatska mrezu baterija 50 MWh Sincro.Grid

Foto: Sincro.Grid

Objavljeno

06.04.2022.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.04.2022.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sincro.Grid je učinio još jedan velik korak s početkom probnog rada dva sistema baterija ukupne maksimalne operativne snage 10 megavata i vremenom skladištenja od pet sati. To je prvi bilateralni projekat za fleksibilnost i kontrolu napona u Evropi, a sprovode ga nacionalni operateri sistema prenosa i distribucije struje Slovenije i Hrvatske.

Sistemi pohranjivanja energije u baterijama u transformatorskim stanicama Okroglo i Pekre u Sloveniji otpočeli su probni rad u okviru zajedničkog poduhvata s Hrvatskom. Ta dva pogona imaju maksimalnu operativnu snagu od po pet megavata i vreme skladištenja od pet sati, što je ukupno 50 megavat-sati.

Oni su deo projekta Sincro.Grid, kojeg sprovode operater slovenačkog sistema prenosa električne energije ELES i Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS), zajedno sa operaterima distributivnih sistema dve zemlje – SODO i HEP ODS. Oni su se udružili u radu na digitalizaciji postojeće elektroenergetske infrastrukture. To je prvi projekat u Evropi u kojem operateri susednih prenosnih sistema (TSO) zajednički regulišu i optimizuju napon u svojim mrežama.

Slovenački i hrvatski operateri prenosa i distribucije struje su zajedno instalirali šest kompenzacionih uređaja i uspostavljaju Virtuelni prekogranični kontrolni centar

Navedene kompanije na ovaj način pokušavaju da reše problem prenapona u nekim delovima mreže i da pomognu u integraciji rastućeg udela zelene električne energije, a nju proizvode geografski razasuta postrojenja. Novi sistem će pomoći da se podmire takođe sve veće potrebe elektrana na obnovljive izvore za balansiranjem. Pored dva sistema s baterijama, instalirana su četiri kompenzacijska uređaja u cilju maksimalne efikasnosti iskorišćenja postojeće infrastrukture.

Zajednička aplikacija instalirana u oba nacionalna kontrolna centra omogućava uspostavljanje Virtuelnog prekograničnog kontrolnog centra (VCBCC). Generalni direktor ELES-a Aleksander Mervar je ranije rekao za Balkan Green Energy News da je ovo na globalnom planu bila potpuno nova ideja za pametne mreže.

Menadžeri projekta navode da Sincro.Grid ima pozitivan uticaj na strujne mreže i u okolnim zemljama

„Projektom Sincro.Grid ćemo rešiti probleme s prenaponom, koji su povezani sa starenjem opreme i većom mogućnošću kvara te nižim nivoom pouzdanosti, tako što ćemo i u slovenačkoj i hrvatskoj prenosnoj mreži priključiti uređaje za kompenzaciju“, po Mervarovim rečima.

Kako kažu menadžeri projekta, zajednički napori četiri kompanije pozitivno utiču na strujne mreže i u okolnim zemljama. Sincro.Grid je vredan 88,6 miliona evra, od čega učešće Evropske komisije iznosi 40,5 miliona. U drugoj fazi projekta, u transformatorskoj stanici Cirkovce, takođe u Sloveniji, treba da bude instaliran još jedan kompenzacioni uređaj – VSR prigušnica.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

6. april 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

6. april 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

6. april 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

6. april 2022. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini