Životna sredina

Slovenačka vlada predlaže prestanak korišćenja uglja 2033.

Slovenacka vlada predlaze prestanak koriscenja uglja 2033.

Termoelektrana Šoštanj (slika: HSE)

Objavljeno

23.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo infrastrukture pokrenulo je javnu raspravu o nacrtu strategije za postupan prestanak korišćenja uglja i pratećoj proceni uticaja na životnu sredinu. Dokument sadrži tri scenarija za dva regiona uglja u Sloveniji: Savinjsko-Šalešku regiju i Zasavje.

Nacrt nacionalne strategije za postupan prestanak upotrebe uglja i restrukturiranje regiona uglja u skladu sa principima pravedne tranzicije, kako je puno ime ovog plana, predlaže scenario A za Savinjsko-Šalešku (SAŠA) regiju, koji podrazumeva najbrže napuštanje uglja, do 2033. godine, a scenario C za Zasavje, koji predviđa tzv. harmoničnu transformaciju, saopštilo je Ministarstvo za infrastrukturu.

Termoelektrana Šoštanj (TEŠ), jedina elektrana na ugalj u zemlji, nalazi se u regionu SAŠA, a ugljem se snabdeva iz rudnika Premogovnik Velenje, koji je takođe u ovoj regiji. Rudnik Trbovlje-Hrastnik u Zasavju je zatvoren i područje čeka rehabilitaciju. Predložene mere za Zasavje usmerene su na poboljšanje kvaliteta života zajedno sa podsticajima za preduzetništvo i lokalne kompanije.

Prestanak upotrebe uglja do 2033. ima najmanji negativni uticaj na životnu sredinu

Krajem decembra država je objavila nacrt procene uticaja na životnu sredinu ove strategije u kojoj je ocenjeno da najbrži prestanak korišćenja uglja, do 2033, nosi najmanji negativan uticaj na životnu sredinu u Savinjsko-Šaleškoj regiji.

Nakon dobijanja mišljenja Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, Ministarstvo za infrastrukturu je ažuriralo nacrt strategije, koji je sada na javnoj raspravi.

Zašto vladina radna grupa predlaže scenario A?

U svrhu javne rasprave, vladina radna grupa, koja uključuje predstavnike različitih ministarstava, izabrala je scenario za prestanak korišćenja uglja do 2033, navodi se u nacrtu strategije.

Scenario B za SAŠA regiju predviđa postupno napuštanje uglja do 2038, a scenario C do 2042.

Kao razlog za svoje predlog radna grupa je, između ostalog, navela da se veći iznos iz fondova Evropske unije za pravednu tranziciju očekuje u finansijskim periodima 2021-2027. i 2028-2034, pa bi kasnije napuštanje uglja moglo ugroziti sposobnost Slovenije da dobije potrebna sredstva.

Očekivani rast cena CO2 može narušiti finansijsku održivost rudnika uglja Premogovnik Velenje i TEŠ-a

Takođe, navodi se i da će viši ciljevi za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte na nivou EU do 2030. (i 2040.), kao i predstojeća revizija Sistema za trgovanje emisijama EU (EU ETS) pogurati cene CO2, što će biti dodatni teret za ionako osetljivu finansijsku održivost rudnika uglja Premogovnik Velenje i TEŠ-a. I rudnik i Termoelektrana posluju u okviru državne kompanije Holding Slovenske elektrarne (HSE).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

23. mart 2021. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

23. mart 2021. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Lobisti industrije rade na sprečavanju zabrane večnih hemikalija

Industrija lobiranjem pokušava da spreči zabranu upotrebe večnih hemikalija

23. mart 2021. - Uprkos tome što su PFAS hemikalije povezane sa ozbiljnim bolestima, industrija intenzivno lobira da se spreči njihova zabrana u Evropskoj uniji

hrvatska kvalitet zraka zagadjenje vazduha trodnevna prognoza dhmz

Hrvatska uvela trodnevnu prognozu kvaliteta vazduha kako bi građani zaštitili zdravlje

23. mart 2021. - Državni hidrometeorološki zavod uveo je trodnevnu prognozu zagađenja vazduha kako bi građanima pomogli da zaštite svoje zdravlje