Životna sredina

Skoplje nabavilo prečišćivače vazduha za učionice, bori se protiv aerozagađenja i novim subvencijama

aerozagađenja

Foto: Facebook.com/CityofSkopje

Objavljeno

23.01.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.01.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Skoplje je nedavno nabavilo prečišćivače vazduha za sve učionice srednjih škola – ukupno 572. Drugo polugodište je trebalo da počne u ponedeljak, ali je raspust produžen za dva dana zbog visokog nivoa aerozagađenja.

Vazduh je ovih dana bio prekomerno zagađen suspendovanim česticama (PM) u mnogim gradovima u regionu, a u Skoplju je indeks kvaliteta vazduha (AQI) često bio u kategoriji „vrlo nezdrav“.

Prosečne vrednosti kvaliteta vazduha za 2018. koje je ranije objavila Svetska zdravstvena organizacija (WHO) pokazuju da je Skoplje najzagađeniji glavni grad u Evropi, sa vrednostima PM2.5 četiri puta većim od preporučenih.

Veliki deo zagađenja se pripisuje individualnim ložištima, a gradske vlasti domaćinstvima savetuju da ne lože otpadni materijal i druge zagađujuće materije kao što su stiropor, PET ambalaža i gume.

Građanima se savetuje i da ne koriste automobile bez potrebe, da prevoze više lica u jednom vozilu i da koriste javni prevoz, koji je besplatan u danima prekomernog zagađenja, kada čestice PM10 prelaze 188 mikrograma po m3.

Novi poziv za subvencije za nabavku peći na pelet

Grad Skoplje je raspisao i novi javni poziv za subvencije za nabavku peći na pelet.

Građani koji su/budu nabavili peći na pelet počev od 7. novembra 2018. godine do kraja poziva, 30. novembra 2019. godine, ili dok se ne potroše sredstva izdvojena za subvencije, mogu da dobiju povraćaj sredstava od 70%, ali ne više od 30.000 denara (oko 488 evra).

Do 30. novembra traje i poziv za subvencije od 1.000 denara (oko 16 evra) za čišćenje dimnjaka.

Obezbeđena sredstva za 40 eko-autobusa

Obezbeđena su i sredstva za nabavku 40 eko-autobusa na gas, koje Nikola Naumoski, rukovodilac Sektora za podršku gradonačelniku Skoplja, očekuje da budu nabavljeni krajem ove ili najkasnije početkom sledeće godine, navodi se u saopštenju grada.

Gradski budžet za zaštitu životne sredine za 2019. godinu iznosi 186,2 miliona denara (oko 3 miliona evra), što je povećanje of 30% u odnosu na 2018. godinu, kaže Naumoski.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih vazduh zrak zakon

Federacija BiH pred usvajanjem novog zakona o zaštiti vazduha posle 21 godine

23. januar 2019. - Važeći Zakon datira iz 2003, poslednji put menjan je i dopunjavan 2010, a od tada do danas pogoršao se kvalitet vazduha u zemlji

Dragana Djordjevic

Ekološka šteta daleko veća od koristi od litijuma, pokazuje studija srpskih naučnika

23. januar 2019. - Grupa srpskih naučnika je zaključila da rudarenje litijuma u zapadnoj Srbiji, u naseljenom i poljoprivrednom području, nije isplativa, uzimajući u obzir ekološke rizike

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

23. januar 2019. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu

Mikroplastika pronadjena masnim naslagama iz arterija

Mikroplastika pronađena u masnim naslagama iz arterija

23. januar 2019. - U novom istraživanju sprovedenom u Italiji, mikroplastika je pronađena u plakovima hirurški otklonjenim iz začepljenih arterija