Ministarstvo privrede Severne Makedonije planira u avgustu da opet proglasi kriznu situaciju u oblasti električne energije kako bi obezbedila stabilno snabdevanje domaćih potrošača.
Severna Makedonija je stanje energetske krize prvi put proglasila prošle godine u novembru i to na mesec dana, ali je ubrzo važenje te odluke produžila do 9. juna ove godine. Glavni razlog su bili problemi u snabdevanju strujom.
Kreshnik Bekteshi, ministar ekonomije, izjavio je da osim proglašenja krizne situacije, Ministarstvo namerava i da aktivira komisiju za energetsku krizu kako bi država intervenisala kroz dodatne mere za povećanje proizvodnje struje iz domaćih kapaciteta. To u suštini znači da se obezbede finansijska sredstva državnim firmama za predstojeću grejnu sezonu, koja će, kako je rekao, prema svim predviđanjima, biti jedna od najtežih ikada.
Restrikcije nisu planirane, čak i ukoliko ne bude mogućnosti da se uvezu gas i struja
Restrikcije struje se ne očekuju, čak i ako budu prekinute isporuke prirodnog gasa i onemogućen uvoz stuje iz drugih zemalja, rekao je na brifingu za novinare Bekteshi, preneli su lokalni mediji.
On je izjavio da je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) donela odluku da obezbedi 100 miliona evra za likvidnost firme Elektrani na Severna Makedonija (ESM) kako bi ova državna kompanija mogla da kupuje struju, kao i ugalj i mazut za potrebe domaćih elektrana.
Struju će proizvoditi sve elektrane koje ima ESM
Kupovaće se struja, ali i ugalj i mazut kako bi u pogonu bila tri bloka u termoelektrani u REK Bitola, zatim termoelektrani u REK Oslomej elektrana na mazut Negotino, istakao je Bekteshi, i dodao da zemlja mora da sačuva hidrokapacitete za zimski period.
On je naveo da se radi na obezbeđivanju alternativa u slučaju prekida isporuka ruskog gasa jer se zemja 100 odsto snabdeva od Gazproma. Jedna od opcija je da toplane i industrijski objekti pređu na mazut, a ako se oslobode transportni kapaciteti preko Bugarske uvoziće se gas iz Azerbejdžana ili Turske.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.